SNS zahrnuje devět z 15 bývalých svazových republik Sovětského svazu. Jde o Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán, Moldavsko, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán.
Od roku 2010 zájem o schengenská krátkodobá víza roste. „Projevuje se i Dohoda o usnadnění udělování víz uzavřená mezi Evropským společenstvím a Moldavskou republikou, ES a Ruskou federací a ES a Ukrajinou," uvedl analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Od roku 2009 do roku 2013 se počet podaných žádostí o krátkodobé vízum občanů členských států SNS zvýšil o 59 procent.
„Počet skutečně přijíždějících turistů z členských států SNS do ČR je více než dvojnásobný oproti počtu vydaných víz ČR. Podle našich odhadů očekáváme v letošním roce více než 600.000 žádostí o krátkodobá víza ze států SNS," dodal Beránek. Řada turistů využívá pro získání víz zastupitelské úřady okolních zemí, přes které pak do ČR přijíždějí.
Evropská unie kvůli napjaté situaci okolo ukrajinského poloostrova Krym na začátku března pozastavila rozhovory s Ruskem o vízovém režimu. Rusko má dlouhodobě velký zájem o uvolnění vízových pravidel pro cestování svých občanů do zemí EU. Po uvolnění volají obchodní komunity osmadvacítky i Ruska a také například cestovní kanceláře.
Ruský tisk minulý týden uvedl, že problémy se získáním schengenských víz mohou mít Rusové z Krymu. Podle ruského internetového listu gazeta.ru se do Evropy jen tak lehce nepodívají. O schengenská víza prý totiž smějí žádat jen na velvyslanectvích evropských zemí na Ukrajině. EU odmítla uznat ruskou anexi Krymu a rozhodla se nadále uplatňovat dosavadní pravidla pro vydávání víz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma, čtk