Předlohu podpořilo 18 z 21 přítomných členů výboru, proti hlasoval jen Marek Benda z ODS. Sociální demokrat Jiří Běhounek a občanský demokrat Bohuslav Svoboda se hlasování zdrželi.
Výbor nepodpořil Běhounkův návrh, podle kterého by si hostinští mohli stejně jako nyní vybrat, zda bude jejich zařízení nekuřácké, nebo kuřácké. Neuspěl ani Benda s požadavkem, jenž by dal provozovatelům možnost zřídit v podniku zcela oddělenou kuřárnu. „Pokládám za nesmysl vytlačit kuřáky za každou cenu ven,“ argumentoval Benda.
Patrně nejrozsáhlejší debata se rozpoutala u elektronických cigaret. Běhounek, Jiří Koskuba a Igor Jakubčík (všichni ČSSD) je navrhovali povolit ve vnitřních prostorách sportovišť, kulturních zařízení a v restauracích. Určitou úlevu podpořili i bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) a lidovec Vít Kaňkovský, jenž poukazoval na to, že cílem zákona je hlavně chránit nekuřáky. „Elektronické cigarety jsou menší zlo,“ podotkl.
Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová ale s návrhem nesouhlasila a výbor její stanovisko podpořil. Poslanecká úleva je podle ní příliš široká. Ministerstvo připraví pro druhé sněmovní čtení užší zmírnění restrikce pro elektronické cigarety, bude se týkat patrně restaurací.
Vládní předloha přinese omezení i pro prodej a podávání alkoholu. Benda ve výboru pro zdravotnictví, stejně jako už dřív ve výboru ústavně právním, neuspěl s návrhem na zrušení povinnosti restauratérů nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo, byť by to byla kohoutková voda. Někteří poslanci už dřív poukazovali na to, že například v restauraci, v níž bude pivo za 25 korun, bude půllitr kohoutkové vody za 24,90 koruny a zákonná povinnost bude splněna.
Benda neuspěl ani s požadavkem na vypuštění odpovědnosti hostinských za to, že se v jejich podniku bude nacházet nezletilý člověk ve „zjevně“ podnapilém stavu. Podle Bendy jde o přenášení povinnosti státu na soukromé osoby, navíc s hrozbou sankce.
Výbor ale chce na návrh zpravodaje Jaroslava Krákory (ČSSD) upravit podmínky pro prodej alkoholických nápojů na veřejných sportovních akcích tak, aby bylo možné nabízet všechna takzvaná výčepní piva, nikoli jen některá. Vláda na nich navrhuje povolit alkohol s obsahem do čtyř objemových procent alkoholu, podle výboru by to měla být 4,3 procenta. Stejný návrh podpořil už dřív právní výbor.
Ústavně právní výbor navrhl rozšířit zákaz kouření taky na zoologické zahrady a na nekryté části zastávek veřejné dopravy. Poslanci naopak doporučili vypustit z předlohy navrhovanou pravomoc obcí zakázat vyhláškou kouření na veřejných venkovních akcích. Ústavně právní výbor chce taky změnit vymezení vnitřních prostor. Pokud by je Sněmovna neupravila, zákaz kouření by se vztahoval i na některé zahrádky, atria nebo polootevřené stany, které se využívají při kulturních akcích a na festivalech.
Výbor pro zdravotnictví dnes podpořil hlasy 17 z 21 přítomných členů i předlohu poslanců ANO, která se týká jen zákazu kouření v restauracích. Benda ani v tomto bodu neuspěl s návrhem, který by hostinským umožnil zřídit v nich oddělené kuřárny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa