Protesty, které propukly v USA po smrti George Floyda, už vyvolaly vlnu změn. Chystá se reforma legislativy týkající se policie, v Minneapolisu má být policie rovnou zrušena a co se týče filmů a seriálů, už několik z nich bylo buď staženo, nebo se k nim chystá „doprovodný komentář“.
A zkoumání, co všechno je v USA koloniální a tudíž rasistické, se nevyhlo ani hymně USA, skladbě Hvězdami posetý prapor od Francise Scotta Keye. Jeho socha už šla k zemi v San Franciscu kvůli tomu, že byl údajně „známý otrokář“, který se o černoších prý vyjadřoval jako o podřadné rase.
Že je načase na inkluzivnější hymnu si myslí Daniel E. Walker, černošský historik zabývající se mimo jiné i otroctvím. „Přidávám se k těm, kdo chtějí zvážit, zda by toto měla být národní hymna, protože tady jde o hluboce zakořeněný odkaz otroctví a bělošské nadřazenosti v Americe, kde znovu a znovu děláme věci, které jsou políčkem pro lidi jiné barvy pleti a ženy,“ pravil. K tomuto sentimentu se přidal i aktivista a novinář Kevin Powell. Ten zkritizoval Keye za to, že se přátelil s prezidentem Andrew Jacksonem, kterého popsal jako „Donalda Trumpa té doby“. A jako náhradu skladby navrhl hit Johna Lennona „Imagine“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas