Dnešní přehled mediálních zajímavostí začneme slavným citátem „Poručíme větru, dešti“. „To, jak možná mnozí nevědí, je část budovatelské písně, jejíž text napsal Václav Čtvrtek v padesátých letech. Ale to je jen takový pobočný nedůležitý detail. Mě tohle napadlo, když jsem četl oznámení na Eurozprávách, že ‚streamovací služby čekají změny, neboť Evropský parlament chce změnit pravidla pro streamování hudby‘. To se zdánlivě nehodí do Týdne v médiích, ale na druhou stranu i zábavná média jsou média, tak proč si jich nevšimnout. Z požadavku Evropského parlamentu stojí za to citovat úžasnou až fantastickou češtinu: ‚Jde o zavedení pravidel na úrovni EU s cílem zajistit spravedlivé a udržitelné odvětví přehrávání hudby a podporu kulturní rozmanitosti‘. Aby nechyběly frázoidní výrazy typu udržitelnost, rozmanitost, diverzita a podobně,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Posteskne si, že dnes se to cpe do kdečeho, od nanuků až po streamovanou hudbu, všechno musí být udržitelné. „Nanuk musíte udržet v ruce a nesmí se vám roztéct, jinak není dostatečně udržitelný. Na to mimochodem v Evropském parlamentu dosud nemysleli, ale měli by se tomu věnovat, to jen tak bokem. Tohle usnesení zavádí několik opatření, a sice – cituji dále – ‚je třeba vyřešit nerovnováhu v rozdělování příjmů v odvětví přehrávání hudby‘ a tak dále, a také že se počítá s kvotací s tím, že – cituji opět – ‚opatření má na úrovni EU zajistit, že evropská hudební díla budou viditelná, významná a dostupná v rámci rostoucího obsahu na platformách pro streamování hudby‘. Naposledy s podobnou pitomostí vyšel Vladimír Mečiar, když nechal v devadesátých letech dabovat české pohádky typu Křemílka a Vochomůrky nebo Maxipsa Fíka do slovenštiny nějakými slovenskými herci,“ vzpomíná mediální analytik.
Landu ani Nohavicu už si nejspíš nestáhnete
Ale komentáře Jiřiny Bohdalové, resp. Josefa Dvořáka, byly s originálním dílem spjaty naprosto pevně, nedalo se to oddělit. „Proto také ty dabované verze nikoho nezajímaly a člověk si na ně vzpomněl až ve chvíli, kdy ten nesmyslný předpis zanikl a na slovenské obrazovky se vrátila čeština. Při té příležitosti mohu jen vyjádřit lítost, že na českých obrazovkách slovenština chybí, a to téměř absolutně. Je to velká škoda, sami se ochuzujeme o kus vzdělanosti i estetického vjemu. Ale zpět k Evropskému parlamentu, který se zasazuje o to – cituji – ‚aby se prosadila transparentnost algoritmu platform‘ – ne platforem, neumějí česky, ‚aby se předešlo nekalým manipulacím s daty o přehrávání‘. To znamená zavedení dalšího špiclovacího mechanismu, kterým budou všichni poskytovatelé typu Spotify, Supraphonline a další povinni vykazovat nějakému centrálnímu elektronickému mozku, co prodali, v jakém objemu, jaké písničky si lidé stahovali,“ upozorňuje Petr Žantovský.
Obává se, že další fáze pak bude asi spočívat v tom, že některé písničky se nebudou smět stahovat. „Umím si představit, že mezi ně budou patřit i mnozí čeští umělci, a to nemyslím jen Tomáše Ortela, ale třeba i Dana Landu nebo Jarka Nohavicu. Čekám, že se bude regulovat možnost svobodného, demokratického a placeného stahování. Když se konečně dospělo k cíli v boji proti pirátským platformám či pirátským uploadovým úložištím, tak se lidé naučili kupovat si za malý paušál možnost stahovat si nějaké písničky podle svého gusta. Tak teď už zřejmě přestane platit to ‚podle svého gusta‘. Budeme časem asi všichni muset stahovat aspoň jednou nebo dvakrát za den ‚Přes spáleniště, přes krvavé řeky‘ nebo ‚Skal a stepí divočinou‘ nebo tu právě již v úvodu citovanou ‚Poručíme větru, dešti‘. To bude krásný nový svět, o kterém psal Huxley a který teď realizují v Bruselu. Už se na to těším,“ poznamenává mediální odborník.
Richterové propagandistický výkřik soud posvětil
Další zpráva dle něj svědčí o tom, že jsme se opravdu ocitli v blázinci. „Čtu výsledek soudního sporu Olgy Richterové z Pirátů s organizací Aliance pro rodinu, kterou vede Jana Jochová. Richterová se ve vysílání televize CNN Prima News dotázala pana Gregora, což je místopředseda Aliance pro rodinu, kdo tuto organizaci financuje. Richterová pravila: ‚V Evropě se objevily analýzy o nepřímém financování některých aktivit ultrakonzervativních organizací, mimo jiné z peněz ruského oligarchy blízkého Kremlu‘. Takže se paní Richterová dotazovala, zda je Aliance pro rodinu financovaná z Kremlu a zdůvodňuje to tím, že ‚vycházela z veřejně dostupných zdrojů a chtěla se ujistit, jak to ve skutečnosti je, když existují ideově velmi blízké výroky o LGBT lidech mezi Aliancí pro rodinu a Putinovým režimem‘,“ říká pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.