Turecké úřady zadržely Markétu Všelichovou a Miroslava Farkase v listopadu. Dvojice podle nich patří k milicím syrských Kurdů YPG, které Turecko na rozdíl od Česka považuje za teroristickou organizaci. České ministerstvo zahraničí nemá informace o tom, že by jednání obou Čechů bylo trestné, a má zájem o jejich vyhoštění do Česka.
Zaorálek bude jednat rovněž o situace kolem elektrárny Yunus Emre, jejíž stavba stále není dokončena. Pokud se problém nepodaří vyřešit, mohou náklady spojené se stavbou elektrárny dopadnout na české daňové poplatníky. Ministr průmyslu Jan Mládek odhaduje, že náklady na státní rozpočet by mohly dosáhnout zhruba 15 miliard Kč.
Šéf české diplomacie bude v Ankaře jednat také o podpoře vzájemné obchodní výměny a o migrační krizi. Chce se také seznámit se situací v zemi po červencovém pokusu o státní převrat. V tureckém parlamentu chce předat jako dar reprezentační lustry, které nahradí předchozí osvětlení zničené při pokusu o puč. Původní lustry pocházely ze skláren v Kamenickém Šenově a dar by měl přispět k tomu, že česká stopa v tureckém parlamentu zůstane zachována.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk