Zaorálek jel hasit spor do Lidic

05.11.2019 22:20 | Zprávy

Památník Lidice by měl být prostředníkem mezi veřejností a lidmi, kteří vyhlazení obce za války přežili, řekl dnes v Lidicích ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) po schůzce s lidickými pamětníky. Ministr se dnes snažil urovnat rozkol mezi lidickými přeživšími a památníkem. Lidé, kteří lidickou tragedii přežili, nedávno oznámili, že přerušují s památníkem spolupráci. V otevřeném dopise kritizovali jeho ředitelku Martinu Lehmannovou, podle nich nectí fakta o lidické tragédii. Podle ministra Lehmannová musí zkusit situaci vyřešit. Její vyjádření ČTK zjišťuje.

Zaorálek jel hasit spor do Lidic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Základním účelem Památníku Lidice je podle Zaorálka nejen komunikace s veřejností, ale i určitá starost a péče o pamětníky. „Jsem přesvědčen, že tohle místo si zaslouží především ohleduplnost a pietu,“ uvedl ministr s tím, že přeživším zaručil, že se postará o to, aby památník tuto úlohu skutečně účinně plnil a nebyl odtržený od občanů Lidic.

„Prošli životem, který si nedovedeme představit, událostmi, jejichž tragičnost překračuje všechno, co jsme tady ve 20. století zažili,“ řekl Zaorálek o přeživších s tím, že Lidice jsou místo zvláštního ohledu a tomu se musí podřídit i všechno vystupování a chování. „Pro mě je naprosto nepředstavitelné, aby se památník ocitl v nějaké paralelní pozici,“ dodal.

Přeživší, kteří byli v době vyhlazení Lidic dětmi, v otevřeném dopise napsali, že Lehmannové je lhostejné utrpení jejich a jejich rodin a že nectí fakta o lidické tragédii. V dopise uvádějí, že se stali jen trpěným doplňkem činnosti památníku navenek.

Vyhlazení obce bylo součástí německého teroru po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. V Lidicích žilo za druhé světové války kolem 500 obyvatel, 10. června 1942 zastřelili nacisté 173 lidických mužů. Ženy a děti nejdříve strávily tři dny v tělocvičně kladenského gymnázia, poté byly děti od matek odděleny. Ženy nacisté převezli do koncentračních táborů. Děti, které nebyly vybrány k poněmčení nebo přesáhly rok věku, skončily v polském Chelmnu, kde je nacisté s největší pravděpodobností hromadně zavraždili plynem. Obec byla zcela srovnána se zemí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…