Šéf české diplomacie je přesvědčený, že i když se na Řecko snáší kritika kvůli tomu, že nezvládá důsledně prověřovat tisíce lidí, kteří přicházejí na jeho území z Blízkého východu, nesmí v debatě o řešení problémů s migrací zůstat stranou. „Jde o to, abychom viděli, jak Řekové zvládají svoji roli, a zároveň abychom jim nabídli pomoc," uvedl Zaorálek ve středu večer před odletem do Atén. „V téhle hře nikdo nesmí zůstat bokem," dodal.
Po dopolední schůzce s Kotziasem a zástupcem řeckého ministerstva vnitra se Zaorálek přesune na ostrov Lesbos, kde funguje několik hotspotů, jejichž hlavním úkolem je registrace a prověření migrantů. Nefunkčnost těchto center opakovaně kritizovali představitelé některých členských zemí EU a unijních institucí.
Evropská komise na konci ledna zhodnotila, že Řecko má vážné nedostatky při ochraně hranic, a vyzvala Atény k nápravě. Podle informací agentury Reuters se možná již v pátek začne odpočítávat tříměsíční lhůta, během níž Řekové mají za úkol chyby odstranit. Pokud se situace nezmění, mohou být na hranicích s Řeckem dočasně obnoveny kontroly. V EU se otevřeně mluví i o tom, že v krajním případě by Řecko mohlo být vyloučeno ze zóny volného pohybu osob.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp