Orbán v dopise šéfce Evropské komise připomněl, že jen díky opatřením na hranicích se podařilo v roce 2015 dosáhnout „křehké stability“ v migrační politice. „Věřím, že jediným důvodem za křehkou stabilitou, kterou v současné době v EU máme, je skutečnost, že Maďarsko spolu s dalšími členskými státy úspěšně chrání vnější hranice naší Unie,“ zdůraznil Orbán v dopise.
Evropská komise by podle něj měla uznat, že tato politika východních a jižních členských států byla správná a EU v roce 2015 zachránila. To totiž doposud Brusel nikdy neučinil.
Orbán k tomu připomněl, že Maďarsko na ochranu hranic EU vydalo ze svého rozpočtu 590 miliard forintů (přes 50 miliard korun- pozn. Aut.) a je zjevné, že přístup Maďarska inspiroval i další členské státy Unie, čelící migračnímu tlaku.
Dále nabádá von der Leyenovou, aby se Evropská unie z událostí roku 2015 poučila. „Jak dobře víte, hybridní využití migrace pocházející z Běloruska, stejně jako katastrofální evakuace bezpečnostních sil z Afghánistánu, mohou potenciálně způsobit ještě vážnější krizi, než jaké jsme byli svědky v roce 2015,“ stojí v dopise.
EU by podle něj měla připustit, že fyzické bariéry na hranicích jsou tím nejúčinnějším opatřením a podle toho se v nastávající další migrační krizi chovat. To mimo jiné obnáší, aby byla tato účinná opatření financována i z unijního rozpočtu.
PM Orbán has just sent a letter to @vonderleyen . The Hungarian border fence does not only defend #Hungary but also #Europe. It's high time for Brussels to show true solidarity and take its share from the costs. @EU_Commission pic.twitter.com/vfGuCvDM5r
— Hidvéghi Balázs (@BalazsHidveghi) November 2, 2021
„Nelze ignorovat značné materiální, lidské a finanční zdroje, které Maďarsko v posledních šesti letech investovalo do ochrany vnitřní bezpečnosti Evropské unie. Znovu proto vyzývám Komisi, aby uhradila náklady na opatření na ochranu maďarských hranic, jejichž financování bylo zamítnuto na základě nesprávného výkladu a uplatňování příslušných pravidel ze strany Komise,“ žádá natvrdo.
Před několika dny v Budapešti naopak Viktor Orbán varoval před pokusy, kterými chce Brusel (stejně nako Washington) ovlivnit maďarské parlamentní volby v příštím roce. Při shromáždění k výročí Maďarského povstání z roku 1956 hovořil o tom, že vzkazem tehdejších událostí (povstání proti Moskvě bylo za mnoha obětí potlačeno sovětskou armádou) je, že Maďaři si ve své zemi o svých věcech rozhodují sami. Ani dnes nemíní ustupovat před tím, co si přejí v Bruselu, Washingtonu nebo nadnárodních neziskových organizacích pana Sorose.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.