Jak známo, pro současnou pětikoaliční vládu nedopadly volby na Slovensku nejlépe. Jako reprezentativní se dá brát postoj ministra vnitra Víta Rakušana, který tamní výsledek označil za varování i poučení. „Obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné. Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné době neprofitují, nebo jen málo. Lidem ve vyloučených lokalitách, lidem chudším, zklamaným. A vytvářet společnost odolnou proti strachu,“ prohlásil.
Výsledek slovenských voleb je pro nás varováním i poučením. Obavy lidí, kteří žijí často na periferii zájmu, nemusejí mít reálný základ, ale nejsou proto méně skutečné. Pokud chceme udržet v Česku liberální demokracii, musíme vysvětlovat její výhody i těm, kdo z nich v současné…
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) October 1, 2023
Nicméně, za zmínku stojí i to, kdo se „liberální demokracii“ snažil udržet na Slovensku. Právě na toto téma se zaměřil ekonom Pavel Šik. Naráží na páteční „volební vlak“, který odjel z Prahy a Brna, a vezl převážně slovenské studenty vysokých škol. Jak uvádějí SeznamZprávy, kapacita byla 1400 míst, z toho bylo využito něco pod tisíc.
Jak se na stránkách kampaně uvádí, volební vlak mají na svědomí celkem čtyři organizace. Mladí proti fašismu, Globsec, Sebavedomé Slovensko a O Žemy.
„Podle nářků mnoha komentátorů fandícím slovenským progresivistům byli slovenští voliči manipulováni, ministr bezpečnosti ‚Šifra‘ má nyní strach o lidi na periferii zájmu, kteří z liberální demokracie neprofitují,“ komentoval Rakušana.
Připomenul také vyjádření šéfa BIS: „Sami Češi to před pár dny jako na zavolanou slyšeli, když nejvyšší agent všech agentů Koudelka oznámil národu, že se zde jakýsi ruský špión s několika tisíci euro snažil do Čech propašovat ruský pohled na světové dění, což jsou samozřejmě ruské dezinformace. Všichni liberální progresivističtí pseudodemokrati nyní budou volat po ještě silnějším boji s dezinformacemi, aby se slovenský scénář neopakoval. Hýkají nad demokracií, která se jim nelíbí jen proto, že Ficovy názory podle nich nejsou správné.“
Ekonom zavzpomínal, jaká se v roce 2014 dělala aféra z toho, že v Kadani byli voliči sváženi taxíky, jejichž řidiči měli prezenční listinu a inkasovali odměnu.
„Noviny toho byly plné, kritika byla slyšet několik měsíců, dokonce se tím zabývaly i soudy. Proč? No protože v ústavě stojí, že ‚svobodná soutěž politických sil v demokratické společnosti náleží k fundamentálním ústavním principům, na nichž je založen demokratický a právní stát‘ a ‚zdrojem veškeré státní moci je lid‘,“ připomíná Šik.
A klade si otázku, zda náhodou volební vlak není to samé, jako svážení voličů v roce 2014. „Kolik asi stojí pronájem takového vlaku, který přijede ze Slovenska, nabere v Praze studenty, jede do Bratislavy, tam je vyloží, otočí se a jede do Brna, tam nabere další studenty a zase je odveze do Bratislavy. Já odhaduji se vším dokola řádově stovky tisíc...“ odhadl cenu, jakou mohly čtyři organizace zaplatit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta