Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nakoupil šest odposlouchávacích zařízení známých jako Agáta. Investoval také do soukromé firmy CyberGym Europe. Nyní vyšetřovatele zajímá, za jakých okolností tak učinil.
V celé kauze se k výslechu dostaví také bývalý ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jehož zbavil mlčenlivosti jeho nástupce Lubomír Metnar (ANO).
Šéfka vrchních pražských žalobců Lenka Bradáčová nechce celou věc komentovat, stejně tak Metnar mlčel. Chovanec sám tvrdí, že za hospodaření rozvědky nenese odpovědnost. „Žádný český ministr vnitra nemá ze zákona právo řídit ani kontrolovat hospodaření ÚZSI,“ uvedl Chovanec. Bývalý šéf tajné služby Karel Randák však dodává, že kdyby se ministr zajímal, rozvědka by mu musela sdělit, na co peníze potřebuje.
Co se týče odposlouchávacích zařízení, bývalé vedení tvrdí, že Česko poskytlo přístroje jako humanitární dar Egyptu v boji proti islámskému terorismu. Spekuluje se však, že na Blízký východ nikdy nezamířily. Vyšetřovatele pak také zajímá, co bylo důvodem pro vznik projektu se společností CyberGym Europe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef