Tlak na českých hranicích v posledních dnech sílí, jelikož přibývá ilegálních migrantů, kteří se snaží přes Česko dostat do Německa či dalších západních zemí a počty zadržených migrantů za poslední dva měsíce podle policie dokonce převyšují migrační krizi v roce 2015.
Hlavní trasy běženců podle informací České televize směřují přes zelenou hranici se Slovenskem a Rakouskem. Nejvíce vytížené má být Uherskohradišťsko, Bílé Karpaty a katastr obce Žítková.
Policie dle sdělení policejní mluvčí Ireny Pilařové pro server iDNES.cz od začátku letošního roku do 8. srpna odhalila 2 485 tranzitních nelegálních migrantů. „Nejčastěji byli odhaleni občané Sýrie v počtu 1 885 lidí, kteří tvoří 78procentní podíl na celkovém počtu zjištěných při tranzitní nelegální migraci,“ uvedla s tím, že následovali migranti z Turecka a Afghánistánu.
ZLÍNSKÝ KRAJ: Dnešní den byl opět pro zlínské cizinecké policisty velmi náročný. V příhraničí zajistili během dopoledne 38 migrantů převážně ze Sýrie. Zároveň prověřujeme dvě osoby, které jsou podezřelé z převaděčství. Brněnští kolegové dnes zajistili 55 migrantů. #policiezlk pic.twitter.com/0fUHhBaTqe
— Policie ČR (@PolicieCZ) August 11, 2022
Zadržení migranti jsou buď vráceni na Slovensko, nebo končí v zařízení pro zajištění cizinců.
Rostoucí počty migrantů, kteří nejvíce přecházejí naše hranice v Jihomoravském a Zlínském kraji, jsou podle Šlachty důvodem znovuzavedení kontrol na hranicích.
„Tlak na naši hranici nepolevil ani o víkendu. Policie pořád zadržuje kolem stovky lidí denně. Vláda samozřejmě pořád nedělá nic. Buď jsou na dovolené, jako Fiala, nebo řeší Redla, jako Rakušan,“ vadí mu.
#policiejmk zajistila v úterý 74 převážně syrských migrantů a 3 převaděče. V jedné dodávce se tísnilo 33 osob, včetně žen a dětí. Další 2 vozidla s převaděči zastavili dálniční policisté až v kraji Vysočina, tyto případy řeší tamní kolegové. Více zde: https://t.co/tm6nlcIZjZ pic.twitter.com/7ELViMdcwI
— Policie ČR (@PolicieCZ) August 10, 2022
Ministerstvo vnitra by dle něj mělo přistoupit k ochraně hranic za pomoci namátkových kontrol. „Neznamená to, že budou policisté zastavovat každé auto, co jede přes hranici. To vůbec. Policii to ale umožní kontrolovat, zda cizinci splňuji podmínky pro vstup a pobyt u nás a taky budou policisté moci náhodně zastavovat auta a kontrolovat zavazadla a zavazadlový prostor. Je to první, rychlý a účinný krok v ochraně našich hranic,“ míní bývalý celník a policista.
Dle Šlachty by se krokem posílala ochrana celého Schengenu, i když nejsme na jeho okraji, „protože stejné opatření platí už v Rakousku, Německu nebo Dánsku“.
„Jenom u nás pořád nic, protože Rakušan nejdřív musí uřídit svou mafiánskou skořápku STAN,“ podotýká šéf hnutí Přísaha.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak