Zástupci USA a EU přijeli a byla „jejich“. Jak vznikla bouře v Gruzii

02.12.2024 11:24 | Zprávy

Nedělí začal poslední měsíc ve funkci pro gruzínskou prezidentku Salome Zurabišviliovou. Někdejší francouzská diplomatka, která za prezidenta Saakašviliho přijala nabídku na gruzínské občanství a funkci v místní politice, se ale již vyjádřila, že 29. 12. prezidentský palác opouštět neplánuje.

Zástupci USA a EU přijeli a byla „jejich“. Jak vznikla bouře v Gruzii
Foto: Repro X
Popisek: Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová

Zurabišviliová se postavila do čela protestů proti nové gruzínské vládě, vzešlé z voleb letos v říjnu. Výsledky neuznává a od jejich vyhlášení vyzývá veřejnost, aby se proti vítězi voleb postavili. Samotné volby nazývá „ruskou speciální operací“ a poukazuje na jejich falzifikaci.

První prezidentka v dějinách postsovětské republiky, která v posledních měsících vymezila jako své heslo vstup této kavkazké země do Evropské unie, je středobodem protestů, někdy nazývaných jako „gruzínský majdan“.

Dvaasedmdesátiletá Salome Zurabišviliová se narodila v Paříži rodičům, kteří z Gruzie uprchli. Její předkové patřili k politické elitě země, tehdy součásti carského impéria, už v 19. století. Absolvovala francouzské diplomatické školy a kurz na Columbia University pod vedením polského emigranta a poradce prezidenta Cartera Zbygniewa Brzezinského. Její první manžel byl ekonom ze Světové banky, druhý gruzínský exilový spisovatel a politik.

Od sedmdesátých do nultých let udělala výraznou kariéru ve francouzské diplomacii, kterou ale poněkud jiným směrem hodila velvyslanecká mise v Gruzii v letech 2003–2004. Prezident Michail Saakašvili jí nabídl občanství a místo ministryně zahraničí krátce poté, co se stal prezidentem v důsledku protestů, nazývaných jako Růžová revoluce, které sesadily jeho předchůdce Ševardnandzeho. Dnes je považovaná za první ze série „barevných revolucí“, definovaných velkou rolí nevládního sektoru a nevyjasněnou účastí diplomacie USA.

Ministryně Zurabišviliová během necelých dvou let ve funkci vytvořila vlivnou východoevropskou frakci „přátel Gruzie“, která propagovala vstup této země do EU a NATO. Patřily do ní „nové členské země“ jako Polsko, Česko, Rumunsko a baltské státy. Pak byla odvolána kvůli sporům s premiérem, načež oznámila vstup do gruzínské politiky.

Rozdělení spojenci

Její strana Cesta pro Gruzii získala ve volbách jen 2,77 procent hlasů, poté začala usilovat o integraci opozičních sil. V roce 2009 vedla protesty proti prezidentu Saakašvilimu, v roce 2013 podpořila vznikající stranu Gruzínský sen. S její podporou se v roce 2016 stala poslankyní a v roce 2018 prezidentkou. Výměnou za to akceptovala, že pravomoci prezidenta, historicky nadstandardní, budou zredukovány ve prospěch vlády a parlamentu. Včetně zrušení přímé prezidentské volby.

Opozice, označující se jako „proevropská“, její prezidentství původně bojkotovala. Vztah se zásadně změnil po dubnu 2021, kdy se v prezidentském paláci konala večeře pro předsedu Evropské rady Charlese Michela, které se kromě představitelů opozice účastnil unijní velvyslanec, stejně jako americká velvyslankyně Kelly Degnanová, která se v letech 2020–2023 stala vlivným hráčem v gruzínské politice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

evidentně pokus "západu" otevřít proti Rusku druhou frontu., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepink panter , 02.12.2024 11:48:09
Doufám, že mají Gruzínci dostatek informací o ekonomickém kolapsu EU a o událostech na Ukrajině při majdanu.

|  14 |  0

Další články z rubriky

BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

19:56 BIS vyrazila na obranu „pendrekového paragrafu“. Ale zděšení už zní i z ODS

Poslanci v prosinci pozměňovacím návrhem a bez projednání experty zavedli nový trestný čin neoprávně…