Ministerstvo obrany již poslalo svůj vyjednávací tým do USA několikrát. V únoru jeho zástupci jednali se členy americké administrativy, mluvili s nimi o možnostech a flexibilitě financování projektu. Probírali také třeba výcvik pilotů a pozemního personálu, požadavky na nemovitou infrastrukturu a možnosti zapojení firem českého obranného průmyslu. Sešli se i s představiteli společnosti Lockheed Martin, která letouny F-35 vyrábí.
Česko na základě vládního rozhodnutí z loňského léta chce z USA pořídit 24 strojů F-35. Černochová byla pověřena, aby vládě do října letošního roku předložila dojednané podmínky. Poté kabinet rozhodne, zda F-35 v české armádě vystřídají nyní využívané gripeny.
Jejich pronájem končí v roce 2027, poté může Česko využít dvouleté opce. Deník Právo na konci ledna napsal, že podle jeho informací ministerstvo obrany jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu, a to až do roku 2035, protože se obává toho, že výrobce F-35 nedokáže dodat stíhačky včas. Černochová následně v České televizi bez bližšího časového určení potvrdila, že pronájem bude muset být prodloužen.
Zahájit jednání s americkou vládou o případném nákupu amerických strojů doporučila armádní analýza, podle které požadavky kladené na české letectvo po roce 2040 mohou splnit pouze stroje takzvané páté generace. Jejich jediným dostupným zástupcem je v současné době právě F-35. Stejné stroje si pořídilo nebo v dohledné době plánuje pořídit několik evropských zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk