Podle Šimůnkové nedošlo v žádném z 12 zařízení, která navštívila, ke špatnému zacházení. Jako problematické však v některých případech označila striktní zákazy kontaktu, návštěv či vycházek. "Ačkoliv chápu důvody, které ředitele k přijetí opatření vedly, domnívám se, že zavedením plošných zákazů došlo k nepřiměřenému zásahu do práv dětí a jejich rodin," míní Šimůnková. Dodala, že podporuje zařízení, aby hledala cesty, jak bránit vnesení nákazy, aniž by docházelo k sociální izolaci.
Šimůnková pak vypíchla jedno ze zařízení pro cizince, kde podle ní vládla atmosféra, v níž se vytrácelo vnímání umístěných jako lidí a namísto toho na ně bylo pohlíženo jako na zdravotní hrozbu, i když měli negativní test na covid-19. "V jiných typech zařízení takto restriktivní opatření přijata nebyla," uvedla.
Pracovnice kanceláře Barbora Matějková pak dokonce doplnila, že cizinci neměli dostatek čerstvého vzduchu, informací a smysluplného lidského kontaktu.
Zástupci kanceláře ombudsmana navštívili celkem dvě věznice, dvě zařízení sociálních služeb, čtyři zařízení pro děti, dvě pro cizince a dvě psychiatrické nemocnice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: vef