Zaútočí ukrajinská armáda v době olympiády na Donbas? Analytik Roček sepsal trochu jiný scénář rozpoutání konfliktu

04.02.2022 20:45 | Analýza

Mediální ofenzíva USA může vyvolávat iluzi silné a tvrdé pozice Washingtonu D. C., ale současný diplomatický bojkot čínské zimní olympiády skončil fiaskem. To tvrdí analytik a spisovatel František Roček. Z Pekingu se stává první město hostící letní i zimní olympijské hry. Teď už jen, jak říká, aby ukrajinská nacionalistická armáda zaútočila na Donbas, což by byla významná náplast na selhání diplomatické blokády pekingské olympiády.

Zaútočí ukrajinská armáda v době olympiády na Donbas? Analytik Roček sepsal trochu jiný scénář rozpoutání konfliktu
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem Luhanska je nespočet podobných vraků

Dalším problémem USA je rozsáhlý program provokací s pomocí desítek agentů CIA a jejich sluhů z britské MI6. Ti stále nemohou na Ukrajině Rusko vyprovokovat k neuvážené akci. Přitom ve spolupráci s Ukrajinou vyšroubovali hysterii o ruské přípravě války na maximum.

Například v článku „Ukrajina versus Rusko“ od Dušana Rovenského v posledním čísle odborného měsíčníku zaměřeného na vojenství ATM upozorňuje autor, že: „Dne 22. prosince 2021 předseda ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov oznámil, že Rusko soustředilo přibližně 122 000 vojáků do vzdálenosti 200 km od ukrajinských hranic a přibližně 143 500 vojáků pak 400 km daleko od hranic."

Je ale otázkou, jak definovat samotný pojem „u hranic s Ukrajinou“? Čtyři sta kilometrů je totiž i vzdálenost z letecké základny Nellis u Las Vegas k mexickým hranicím a nikdo netvrdí, že jde o koncentraci amerických vojenských sil poblíž Mexika.



Jako v roce 2008?

Mají USA šanci vyvolat nepřehledný chaos na hranicích Ukrajiny v době olympijského zimního tělocviku v Pekingu?



Objevilo se propagandistické proroctví, že prý Rusko využije zimní pekingské olympiády k útoku na "chudáčka" kyjevskou část Ukrajiny. V té době bude mediální pozornost obrácena k olympijskému divadlu. Pokud by k něčemu takovému skutečně došlo, předpokládám, že by začaly provokace z kyjevské Ukrajiny - možná pod americkým poradenstvím, a byly by ukrajinské útoky vydávány za obranné akce proti hnusným ruským provokacím.

Už jednou došlo k využití tohoto modelu. V případě Gruzie, miláčka USA a NATO.

V noci na 8. srpna 2008 - den zahájení letních olympijských her v čínském Pekingu - gruzínské dělostřelectvo zahájilo bombardování osetských vesnic a gruzínská armáda začala s vojenskou operací s cílem dobýt hlavní město Jižní Osetie Cchinvali. To se jim 8. srpna v noci a dopoledne téměř povedlo. Potom místní domobrana s ruskou armádou situaci obrátily…

Je jednoznačně prokázáno ze zprávy pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), že gruzínská armáda 7. srpna zaútočila dělostřeleckou a raketometnou palbou na správní středisko Jižní Osetie Cchinvali. Civilisty, ruské mírové jednotky a neozbrojené pozorovatele tak vystavila ohrožení. Tým pozorovatelů OBSE zahrnoval finského majora, kapitána běloruských výsadkářů a polského civilistu. Detaily potvrdili tři západní a jednoho ruského diplomata a schválila je mise OBSE v Tbilisi.



Není od věci připomenout, co napsal v Právu začátkem září 2008 český generál v záloze a sociolog Antonín Rašek: „Objektivní motivací Gruzínců bylo uchovat územní celistvost své země, jakkoli jsou Jižní Osetie a Abcházie darem Josefa Džugašviliho-Stalina svým rodákům v dvacátých letech minulého století, a součástí Gruzie nebyly. Podobně jako Chruščovův dar Krymu Ukrajině…“

Patrick J. Buchanan, americký politik, poradce tří amerických prezidentů, Nixona, Forda a Reagana, spoluzakladatel magazínu The American Konservative, napsal 15. srpna 2008 článek "Blowback From Bear-Baiting", kde uvádí: „…Když se Sovětský svaz rozpadl do 15 národů, oslavovali jsme. Když se Slovinsko, Chorvatsko, Makedonie, Bosna, Černá Hora a Kosovo odtrhly od Srbska, jásali jsme. Proč tedy to rozhořčení, když se dvě provincie s etnicky jiným obyvatelstvem odtrhly od Gruzie a bojovaly za svou samostatnost?“



Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

11:35 Poprask s registrací. Ministr nevěděl, teď hasí průšvih. V ODS řev, že je nikdo nebude volit

Evropská směrnice o audiovizuálních mediálních službách vzbuzuje značné rozpaky, zejména kvůli její …