Zavřené obchody jako motor nevraživosti mezi lidmi. „Vysmátý“ bezdětný nepochopí bezradnou trojnásobnou matku, kterou trápí fusky a košilky

30.11.2020 21:58 | Zprávy

REPORTÁŽ Zmatení, naštvaní, bezradní... Škála pocitů, která zmítá lidmi, často nepochopenými těmi, koho omezení v obchodech nepoškodila: „Zavřeme staříky doma a pod dveře jim strčíme misku s granulema?“ A my v kůži trojnásobné matky – poučné… Frustrace se obrací i proti pracantům v první linii: „Chudáci prodavačky. Někteří dementi se chovají, jako by si to ty holky vymyslely,“ neudržel se nad záští zákazníků třeba autor hitu Náš prezident je ruský šváb. Za chvíli budeme prát na valše jako naše mámy?

Zavřené obchody jako motor nevraživosti mezi lidmi. „Vysmátý“ bezdětný nepochopí bezradnou trojnásobnou matku, kterou trápí fusky a košilky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doplňování zboží v obchodě, ilustrační foto

„Jít se třemi malými dětmi do obchodu prostě nelze,“ krčí rameny Radka z malé obce u Klatov, která je na rodičovské dovolené s ratolestmi ve věkovém rozmezí necelý 1 rok, 4 roky a k tomu čerstvě sedmiletá prvňačka. Manžel dojíždí do zaměstnání za hranice. Kam ale dát mimčo, když je potřeba dvěma větším koupit boty na zimu, je problém. Nehledě na zavřená obuvnictví.

Tohle mnohé, kdo nemají prcky, ani nenapadne

„Mám jedině štěstí v tom, že teď již vozím dcerku brzy ráno do školy do města, a tak zvládnu nakoupit mimo špičku, což si pracující rodiče – spěchající ráno do zaměstnání – dovolit nemohou. Jak po práci nakupují s malými dětmi, to jim nezávidím. Je to strašný stres. Nepředstavitelné,“ přemítá a dodává: „Mě na tom mrzí hlavně to, že velké řetězce jsou otevřené, ale malé obchody ne.“

Listopadové nákupyNehledě na to, že i do těch velkých je pro mnohé lidi z vesnic problém si zajet. A Kaufland, Globus nebo Billa vážně nevyřeší všechny potřebné věci pro děti. Maminka Radka například má starosti s košilkami pro dcerku.

„Prostě jsem je nesehnala, Tesco na ni nic nemá. Pro nejmladšího synka jsem tam pro změnu nesehnala vhodné ponožky. A objednávat z internetu ponožky za 30 korun, když poštovné je trojnásobné?“ dává nám nahlédnout do starostí rodičů, z nichž ne každý si v této době může dovolit takové rozhazování.

Maminka z Klatovska k tomu dodává, že to navíc není jen jedno poštovné. „Nepodaří se vám nakoupit všechno pro ty děti v jednom e-shopu najednou.  Nemají všechen sortiment anebo není takové v ceně, která je v součtu pro vás dostupná,“ podotýká.


Palčivý problém je u ratolestí hlavně s botami. Ty na zimu se kupovaly právě teď a řadu dětí už tlačí palce. „Je fajn, že když nesedí, je možné je poslat zpět. Jenže u prcků je tohle třeba i na několik výměn… A vždy k tomu opět poštovné,“ říká nevesele. Jen doplňuje skládačku toho, co právě k nákupu bot sdílí za starost spousta rodičů i na internetu.

Například ve skupině Rodiče proti rouškám paní Iveta vysvětlovala, proč potřebuje do obchodu i s dítětem třeba desetiletým: „Jak si má dítě samo koupit boty? Když má atypickou nohu a málokteré boty mu sedí…“ Ze skupiny samoživitelek svěřily dvě matky těžkosti s nákupem bot, a nezávisle na naší respondentce potvrdily, že přes e-shop se tohle nedá koupit snadno jako jiný sortiment. Jedna uvedla: „Globus? To mám projetý. Nereálný.“ A druhá má tuto zkušenost: „Kupovala jsem před krizí holce boty. Během pár dní se rozpáralo zapínání. Dala jsem reklamovat. A pak se vše zavřelo. Dnes mi volali, že mohu pro boty. Měla jsem radost, ale ta doma přešla: Holce už jsou úplně tip top, že už je ani dítěti nenandáte na nohu. Už aby se otevřelo, nutně potřebuje zimní boty. Nikdo v okolí na ni nemá…“

Vládním politikům nedošlo, že do prezenční výuky posílá děti dřív, než se jim otevřely obchody se zimním oblečením a obuví, aby je rodiče vůbec mohli na cestu do školy - když v řadě regionů už napadl sníh - vybavit. Hozený klacek pod nohy ze strany vlády nakonec vyvolal solidaritu právě mezi těmi nejvíce zasaženými - samoživitelkami, matkami malých dětí. Ve skupinách na internetu si navzájem nabízejí "přebytky" z loňské sezóny, nebo poptávají, co potřebují akutně, byť ochozené a obnošené po jiných dětech (viz anonymizované screeny):

 

  


Nouze „nutí“ obchodníky k novým nápadům

Respondentka Radka kvituje s povděkem novinku, na kterou narazila v Klatovech. A to když nyní neměla jak obalit dceři učebnici, kterou dostala ve škole v listopadu dodatečně. „Papírnictví jsou samozřejmě zavřená. Stejně tak elektro, domácí potřeby, což mimochodem nechápu, protože mi nepřipadá rozumné, že velké markety na druhou stranu mohou mít otevřeno do devíti večer včetně vánočních akcí a všech blbin okolo, které jsou zcela zbytečné…“ zmiňuje.

Některé ze zavřených obchodů se tu proto pokusily přejít na výdejní okénka, i když třeba nemají vlastní e-shop. I maminka Radka to zaznamenala: „Stačí napsat na telefonní číslo, co potřebuji, a oni to připraví.“

Celkově ale všechna „náhradní řešení“ vnímá žena z Klatovska jako zátěž pro velkou skupinu lidí. „Situace s koronavirem teď není extrémně vážná, proto si už lidé začínají stěžovat, že je tolik věcí tak výrazně omezeno a znemožněno. Kdyby tu epidemiologická situace byla opravdu velmi vážná, tak by byli ‚zalezlí“ doma, ale – prostě vidí, jaká je skutečnost a už se jim to prostě nelíbí!“ chápe rozhořčení veřejnosti.

Řada opatření, která mnoha lidem nedávají logiku, se už od března setkává se satirizací. Předmětem kresleného humoru se tak stalo i opatření v obchodech o 15 metrech čtverečních na osobu.

Zavřeme staříky doma a pod dveře jim strčíme misku s granulema...“

Mnozí namísto zdrženlivosti řeší, jak nakupování ve dvojici „očůrat“. V obchodech se tak dá vypozorovat, že například manželský pár, aby mohl jít nakupovat společně, si vezme dva nákupní vozíky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Lucie Bartoš

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…