Zavřete Putina do Haagu, znělo. Byla by mu zima. Město má s plynem smůlu

26.08.2022 12:30 | Zprávy

V důsledku ruské invaze na Ukrajině se ve veřejném prostoru často ozývají hlasy, které by rády postavily ruského prezidenta pro jeho „zvěrstva a válečné zločiny“ před Mezinárodní trestní soud v Haagu. Tam se ovšem teď potýkají s problémy kvůli sankcím namířeným proti Rusku. Město uvádí, že se bez ruského plynu neobejde a žádá o výjimku z těchto sankcí. Souvislosti tak vytváří nástin paradoxní situace, že pokud by šéf Kremlu stanul před mezinárodním soudem, mohla by mu zde být pro nedostatek ruského plynu dost zima.

Zavřete Putina do Haagu, znělo. Byla by mu zima. Město má s plynem smůlu
Foto: Repro TASS
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Válka na Ukrajině trvá již půl roku a za tu dobu se nashromáždila celá řada výzev ke stíhání prezidenta Vladimira Putina z válečných zločinů.

Na začátku dubna vyzval například k trestnímu stíhání Putina americký prezident Joe Biden. Stalo se tak poté, co byly v ukrajinské Buči nalezeny masové hroby se svázanými těly ukrajinských civilistů. Rovněž Jake Sullivan, americký poradce pro národní bezpečnost novinářům řekl, že existují čtyři hlavní zdroje důkazů, informoval server iDNES.cz.

Hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan pro CNN Politics uvedl, že právo hovoří jasně. „Je zločin úmyslně útočit na civilisty a civilní objekty, ale zádrhel je ve shromáždění důkazů a v celém procesu, který se musí odehrát,“ dodal.

„Přezkoumal jsem závěry úřadu vyplývající z předběžného zkoumání situace na Ukrajině a potvrdil jsem, že existuje rozumný základ pro zahájení vyšetřování. Existuje rozumný důvod se domnívat, že na Ukrajině byly spáchány jak údajné válečné zločiny, tak zločiny proti lidskosti v souvislosti s událostmi, které již byly posouzeny během předběžného zkoumání úřadem,“ uvedl prokurátor Khan podle informací serveru HlídacíPes.org

Také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský hned po začátku invaze prohlásil, že by Vladimir Putin měl být postaven před Mezinárodní trestní tribunál. Protože „bezprecedentní rozpoutání války poprvé od konce druhé světové války na evropském území představuje hrubé porušení všech norem mezinárodního práva“.

Jak ukazuje vývoj situace na energetickém trhu i v rámci evropských protiruských sankcí, pokud by se ruský vůdce Vladimir Putin měl u haagského soudu zodpovídat ze zločinů spáchaných při invazi na Ukrajinu, teoreticky by zde mohl problémy s nedostatkem plynu pocítit na vlastní kůži.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

20:35 „Všechny ty katastrofické předpovědi se mýlí.“ Ve Sněmovně zpochybnili základy toho, co se hlásá o klimatu

Klimatické změny, fakta a mýty ve světě vědy. K tomuto tématu se v Poslanecké sněmovně konala dvoude…