Zelenskyj přijal v Kyjevě Friedricha Merze, který je před únorovými předčasnými parlamentními volbami největším favoritem na post spolkového kancléře Německa. Zelenskyj se na tiskové konferenci vrátil k setkání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, které proběhlo v pátek.
„Ukrajina si přeje konec této války víc než kdokoli jiný. Diplomatické řešení by nepochybně zachránilo životy. Usilujeme o něj. Nicméně jsem zdůraznil prezidentovi Macronovi a prezidentovi Trumpovi, že Putin nechce, aby tato válka skončila. Musí k tomu být donucen,“ zopakoval Zelenskyj.
„Donutit Putina k ukončení války vyžaduje, aby Ukrajina byla silná na bojišti, a teprve poté může být silná diplomaticky. Silná armáda, vojenská pomoc, systémy dlouhého dosahu, jako jsou ATACMS, Taurus, Storm Shadow. Ty jsou naprosto nezbytné,“ prohlásil Zelenskyj, a zdůraznil, že tyto zbraně ukrajinská armáda používá pouze proti vojenským cílům.
Pokud jde o bezpečnostní záruky, Ukrajina nadále potřebuje konkrétní ujednání, které zaručí, že Rusko v budoucnu znovu nezaútočí. „I když nyní nemůžeme být v NATO, pozvání do NATO je možné. A existují konkrétní bezpečnostní záruky, které potřebujeme již nyní. To bylo také součástí našich dnešních rozhovorů s předsedou německé CDU/CSU Friedrichem Merzem,“ sdělil Zelenskyj.
Ten prý o vstupu do NATO bude ještě jednat s končícím americkým prezidentem Joem Bidenem. „Pokud jde o pozvání do NATO, je předčasné o něm hovořit s prezidentem Trumpem, protože ten ještě není v Bílém domě. Mám však v úmyslu brzy hovořit s prezidentem Bidenem a tuto otázku nadnést. Je to totiž současný prezident a na jeho postoji hodně záleží,“ zmínil Zelenskyj.
„Rád bych také vyjádřil hlubokou vděčnost Spojeným státům, prezidentu Bidenovi a bipartitní podpoře za nedávný balíček vojenské pomoci ve výši téměř 1 miliardy dolarů. Jedná se o velmi významnou podporu pro Ukrajinu. Je to pro nás velmi důležité,“ poděkoval Zelenskyj.
S Merzem prý Zelenskyj také jednal o tom, jak zajistit bezpečnost Ukrajiny v období mezi pozváním do NATO a členstvím v něm. „Podle mého názoru můžeme přemýšlet a pracovat na postoji prezidenta Macrona k možné přítomnosti nějakého druhu mezinárodních sil k zajištění bezpečnosti do doby, než Ukrajina vstoupí do NATO,“ představil svůj návrh Zelenskyj.
„Jakýkoli takový návrh však musí být spojen s jasnou představou o tom, kdy bude Ukrajina členem EU a kdy bude členem NATO. Takové vyjasnění naší budoucnosti by zajistilo, že záruky budou účinné,“ dodal Zelenskyj.
Talking to media, I reiterated: Ukraine wants this war to end more than anyone else. No doubt, a diplomatic resolution would save lives. We do seek it. However, I stressed to President @EmmanuelMacron and President @realDonaldTrump that Putin doesn’t want this war to end. He must… pic.twitter.com/NMthkkWz1l
— Volodymyr Zelenskyy / ????????? ?????????? (@ZelenskyyUa) December 9, 2024
Friedrich Merz je ve srovnání se sociálnědemokratickým kancléřem Olafem Scholzem zastáncem ostřejšího postupu proti Moskvě a mimo jiné se příznivě kloní i k dodávkám střel s plochou dráhou letu Taurus, které Německo pod Scholzovou vládou opakovaně odmítlo Ukrajině dodat.
„Chceme, aby tato strašná válka skončila co nejdříve a aby se do Evropy vrátil mír. Jen pokud bude Ukrajina silná, tak teprve bude ruský prezident Vladimir Putin připraven vyjednávat. Když naše podpora zeslábne, bude válka trvat déle. Pokud bude podpora stálá, tak válka skončí rychleji," souhlasí Merz se Zelenským, jak informuje Deutsche Welle.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jakub Makarovič