Evropská komise dnes představila takzvanou Bílou knihu budoucnosti evropské obrany – „Připravenost 2030“ a obranný balíček v rámci plánu ReArm Europe. Předsedkyně Evropské komise oznámila, že plán umožní výdaje ve výši až 800 miliard eur.
Podle bývalého viceprezidenta Evropské investiční banky a bývalého ministra financí Ivana Pilipa je nutné brát Bílou knihu Evropské komise vážně i vzhledem k vážnosti situace. „Evropa reaguje na situaci, která byla těžko očekávatelná,“ řekl Pilip v pořadu Interview na ČT24, kde také zmínil, že Evropská unie po dekádě přehodnocuje svůj dosavadní obranný přístup, který byl založen na členství v NATO. Takový přístup podle Pilipa dostává „ohromnou trhlinu“, zvláště po některých rozhodnutích a postoji amerického prezidenta Donalda Trumpa, a Evropa by měla být připravena se bránit sama.
Otázkou posledních dní je také to, zda se bude muset Evropa bránit sama, bez Ameriky. Pilip uvedl, že ačkoliv nikdo explicitně netvrdí, že to tak bude, tak implicitně je to v tom obsaženo. „Jistěže je snahou Evropské unie se dokázat bránit sama a zároveň spolupracovat se Spojenými státy. Jenomže poslední vývoj ze strany Spojených států ukazuje, že je možné čekat ty nejčernější scénáře, a tím pádem je nutné se na ně připravit,“ řekl Pilip s tím, že Bílá kniha je právě krokem k této připravenosti.
Pilip předpověděl, že silnou roli bude hrát Německo, ačkoliv zájmy Evropanů jsou v rámci evropské obrany různé. „Východní křídlo, zejména Polsko, Baltské státy, ale i severní státy mají daleko silnější potřebu a vůli po zvyšování nákladů na obranu. Považují Rusko za větší nebezpečí, cítí se bezprostředně ohroženěji než státy jihu jako Španělsko a Portugalsko,“ vysvětlil Pilip. Sám však očekává, že Evropská unie i tak najde schodu, obzvláště kvůli změně celkového globálního kontextu. „Že začala nová geopolitická doba, v tom myslím, že je jasno,“ prohlásil Pilip. Takzvaný budíček, kterým Donald Trump probudil Evropu, byl podle Pilipa účinný.
Europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) na X k uvedení Bílé knihy uvedla, že „patnáctibilionová ekonomika“, kterou je Evropská unie, si musí umět zajistit vlastní bezpečnost. „Společné nákupy, podpora Ukrajiny, investice do moderních technologií. Tento směr Komise nastavuje. Ďábel je ale skrytý v detailu,“ napsala na X a podrobněji popsala plán Evropské komise.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová