Zdechovský: Irák a Ukrajina? Irák byl hrozba pro okolí

14.03.2022 13:41 | Glosa

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) ve svých odpovědích na otázky pro čtenáře Parlamentních listů mimo jiné také porovnal současnou ruskou intervenci s napadením Iráku USA.

Zdechovský: Irák a Ukrajina? Irák byl hrozba pro okolí
Foto: Archiv TZ
Popisek: Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL

„Souhlasím s vámi, že napadení Ukrajiny je porušením mezinárodního práva. Přesto vás prosím o porovnání současné ruské intervence s napadením Iráku USA a skupinou ochotných v roce 2003, které též bylo porušením práva,“ píše čtenář.

„Jaké byly důvody k jedné i druhé ‚operaci‘, zda byly (jsou pravdivé)? Jaké nebezpečí představoval napadený stát pro agresora? Jaké byly dopady, škody u obou operací? I když chápu, že u té probíhající lze jen odhadovat. Proč v jednom případě podporujeme napadený stát a v druhém případě jsme tak nečinili? Jaké byly (či jsou schváleny a dále předpokládány) tresty pro agresorskou zemi a její vedoucí představitele?“ zeptal se čtenář Zdechovského.

„Zásadní rozdíl mezi Ukrajinou a Irákem je v tom, že Ukrajinu lze považovat za demokratickou zemi, která nepředstavovala žádnou hrozbu pro ostatní státy a naopak se snažila konfliktu předejít. V případě Iráku za vlády Saddáma Husajna nic takového neplatilo – přestože se sice ZHN, které byly důvodem k zásahu, nakonec nenašly, musíme mít na paměti, že Irák rozpoutal dvě války a byl stále považovaný za hrozbu nejen pro ostatní státy, ale minimálně i velkou část vlastních obyvatel (Kurdové, šíité),“ uvedl Zdechovský.

„Dobrý den, na čem nyní závisí vstup Ukrajiny do EU? Pokud to chápu správně, měla by tam vstoupit, i když nesplní kritéria,“ zeptal se pak další čtenář na aktuální otázku.

„Není to pravda. Není pravděpodobné, že by se v případě Ukrajiny podmínky jakkoli měnily. S největší pravděpodobností bude muset Ukrajina splnit stejné podmínky jako ostatní země, tj. splňovat kodaňská kritéria a dále pak bude muset mít splněných všech 35 přístupových kapitol,“ odvětil Zdechovský.

„Pane Zdechovský, konečně jsme taky mohli ukázat, že jsme solidární. Nezaznamenal jsem u nás jediný protest proti přijímání ukrajinských uprchlíků – díky Bohu. Přijímají ale nyní uprchlíky i západní státy, případně plánují na jejich začlenění do společnosti nějak přispět? Nejen nám, ale třeba i sousednímu Slovensku nebo Polsku. Na muslimské uprchlíky EU přispívala,“ ptal se pak další čtenář Zdechovského.

„Ano, taky mám radost, že je většina společnosti s uprchlíky solidární. Jinak uprchlíky z Ukrajiny přijímají samozřejmě i země na západ od nás. Pokud nějaká země nebude kvůli vysokému počtu příchozích uprchlíků situaci zvládat, bude se určitě řešit i na úrovni EU, jak jí pomoci,“ píše Zdechovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

14:01 Šílený Fiala, mám o něj strach. Babiš zvedl koalici mandle, Pekarová i Pavel Novotný nadskočili

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně poslal premiéra Petra Fialu na léčení …