Slovo krize a kolaps by profesor Pafko ve zdravotnictví nerad užíval, připouští však, že se situace nepochybně horší. „Pokud se bude zdravotnictví financovat tak, jak se financuje, tak do šesti let může český občan zapomenout na zdravotnictví, jako je to německé, nebo rakouské,“ myslí si.
Připomněl, že celé zdravotnictví stojí především na práci zdravotníků, u kterých systém nepochybně zneužívá to, že si tolik nestěžují. Není tajemstvím, že se v Česku porušují zákony, jelikož lékaři pracují více přesčasů, než by měli. „Nikdo si s tím ale neví rady, jinak by se úplně zastavil provoz na zejména menších nemocnicích,“ podotkl Pafko.
Lékaři podle jeho slov mohou škaredě doplatit na to, že pracují v rozporu se zákoníkem práce. „Až se někomu něco stane a ukáže se, že ten lékař po noční přes den pracoval a nedodržel zákonem stanovenou pauzu a advokát pacienta to pozná, tak se toho lékaře nikdo nezastane,“ uvedl Pafko, čeho se nejvíce obává. Lékaři jsou ale v takové situaci, že raději práci vezmou, aby nezastavili provoz svého oddělení. „Myslí zkrátka na ty nemocné a na svůj příjem,“ vysvětlil chirurg.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab