Přehlédnout však prý straníci nemohou ani to, že i když se strana hlásí k odkazu Václava Havla, následně se špičky strany distancují od návštěvy dalajlámy. „Bylo to úplně zbytečné a vypadá to blbě,“ vyjádřil se k prohlášení ústavních činitelů jeden z poslanců. Strana je také od té doby pod palbou kritiky. Mezi politiky ČSSD se navíc spekuluje, že za prohlášením stojí i někdejší volební manažer strany a současný místopředseda představenstva čínské společnosti CEFC Jaroslav Tvrdík.
Ve straně nyní prý nedochází ani ke shodě ohledně účasti na oslavách svátku 28. října na Pražském hradě. Část sociálních demokratů se totiž prý domnívá, že strana měla stejně jako lidovci, ODS a TOP 09 předávání státních vyznamenání bojkotovat. „Je to důsledek toho, že je ta strana v názoru na prezidenta Zemana silně názorově rozdělená. Sobotka patří ke skupině, podle které je Zeman problematický, jenže nemůže dopustit rozštěpení strany,“ uvedl pro deník Právo politolog Jan Bureš. A právě názorovou rozpolcenost ve straně a její následné rozdělení na dvě si podle Bureše Zeman přeje.
„Jestli chce být Sobotka předsedou, který straně přitáhne mladší, městské a vzdělané voliče, tak ani postoj k Číně, ani k Zemanovi mu voliče nepřitáhnou, ale odradí. On jim vzkazuje, že by ČSSD volit neměli, protože nikdo neví, co od strany může čekat,“ doplnil také politolog, jenž prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů v otázce dalajlámy považuje za chybu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef