Ze zprávy vnitra, která jde v pondělí na vládu: Extremisté vloni bojovali proti covidovým opatřením

18.06.2021 19:02 | Zprávy

Ministerstvo vnitra sepsalo zprávu o extremismu v Česku. Najde se tam skutečně spousta nečekaných informací. Vláda ji bude projednávat v pondělí. Extremisté prý v uplynulém roce bojovali hlavně proti omezování lidských práv a svobod. Nechyběly ani útoky na politiky, novináře a Romy. Neonacisté stagnovali a muslimská komunita v Česku údajně postrádá autority. Za oslabování demokracie podle dokumentu pak může Rusko a konspirační teorie.

Ze zprávy vnitra, která jde v pondělí na vládu: Extremisté vloni bojovali proti covidovým opatřením
Foto: Screen: FB Chcípl PES - Otevřeme Česko
Popisek: Demonstrace uskupení Chcípl PES - Otevřeme Česko.

Část zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti, kterou vypracovalo Ministerstvo vnitra a kterou má v pondělí projednávat vláda, získal server iDnes. Extremistická scéna byla údajně v loňském roce ovlivněna zejména pandemií covidu. Extremisté prý nejvíce brojili vůči protiepidemickým opatřením, která zásadně omezovala základní lidská práva a svobody.

Nejvýznamnějším politickým hnutím s xenofobními a nacionalistickými prvky je prý SPD Tomia Okamury. „To nepřipustilo, aby mu jiné podobné subjekty výrazněji odebraly sympatizanty,“ uvádí doslova zpráva.

Xenofobní skupiny prý ze začátku roku šířily nenávist zejména vůči muslimům a migrantům. Obviňovali je údajně třeba z přenášení covidu. Nenávistné výpady se dle ministerstva nevyhnuly překvapivě ani politikům, novinářům či Romům.

Přívrženci xenofobních subjektů prý také často opakují myšlenky produkované Ruskem a dokážou se velice rychle mobilizovat „V praxi se to např. projevilo vysoce emotivní reakcí této scény na odstranění pomníku maršála Koněva v pražských Dejvicích a v souvislosti se záměrem postavit pomník vlasovcům v pražských Řeporyjích,“ popisuje zpráva detailně.

Dá se tedy říct, že obecně se všem skutečným extremistům tento rok příliš nedařilo. Represivní proticovidová opatření vlády údajně zmrazila činnost jak neonacistů, anarchistů, tak i ortodoxních komunistů. Skupiny snažící se o vytváření domobran rovněž stagnovaly, zejména z důvodu postihů ze strany státu.

Rozdělování české společnosti a rozklad demokracie v uplynulém roce způsobovaly podle zprávy samozřejmě dezinformační weby šířící konspirační teorie a xenofobní obsah. Co se týká náboženského extremismu, vnitro se chce zaměřit hlavně na detekování zradikalizovaných extremistů. Klíčové jsou podle úřadu propagandistické obsahy na internetu a kázání zahraničních duchovních. „Podceňovat nelze ani negativní zkušenosti některých muslimů s islamofobními aktivisty. Česká muslimská komunita rovněž postrádá náboženské autority,“ doplňuje zpráva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: AZy



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku

11:35 Jak se Jourová mohla stát prorektorkou UK? Václav Klaus dal průchod vzteku

Druhý český prezident Václav Klaus má za to, že v Česku zůstává k vyřešení jeden velký problém. Toti…