V roce 2006, pod vedením Martina Bursíka, se Zelení stali politickým skokanem roku. Podařilo se jim proniknout do Poslanecké sněmovny a dokonce i do vlády tehdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS). Na starost dostali ministerstvo životního prostředí a ministerstvo školství, resort pro lidská práva a Karel Schwarzenberg byl v této vládě ministrem zahraničí jako nestraník také za Zelené.
Podle serveru iDNES.cz hledají Zelení cestu, jak se opět dostat do Poslanecké sněmovny. Jenže voličská přízeň se u Zelených pohybuje hluboko pod 5 procenty hlasů, jež je třeba pro vstup do Sněmovny získat. Zelení proto nabízejí spolupráci dalším partnerům a chtějí se stát součástí některé z koalic.
Jednou z možností je, že se Zelení stanou součástí liberální koalice Pirátů a hnutí STAN. Na půdě Evropského parlamentu už spolu Zelení a Piráti z různých koutů EU spolupracují.
„Vyjednáváme se třemi různými subjekty, ale ta varianta Piráti a STAN vyšla v našich průzkumech jako preferovaná varianta. Pokud to Piráti a STAN nevyužijí, budeme jednat dál s ostatními,“ uvedla spolupředsedkyně Strany zelených a starostka Mníšku pod Brdy Magdalena Davis.
Jenže varianta spolupráce Zelených se STAN a s Piráty není právě nejpravděpodobnější. STAN a Piráti už si mimo jiné dohodli i poměry sil na kandidátních listinách a případná spolupráce se Zelenými by znamenala, že by se tyto poměry měnily, do čehož se nikomu příliš nechce.
„Úplně upřímně řečeno, oba subjekty budou chtít jednoznačně preferovat svoje vlastní osobnosti na kandidátky,“ uvedl Vít Rakušan (STAN).
Další možností je spolupráce s hnutím Lidé PRO Mikuláše Mináře. Jenže to má háček. Mikuláš Minář oznámil, že do volebního klání vstoupí jen v případě, pokud před volbami získá alespoň půl milionu podpisů pro podporu svého hnutí – ale prozatím ho podpořilo jen 24 tisíc lidí.
Poslední možností by pro Zelené mohla být ještě spolupráce s ČSSD. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) možnou spolupráci se Zelenými nevyloučil.
„Podle mého názoru jedna z možností je spolupráce se Stranou zelených, s odbornou veřejností, s lidmi, kteří se věnují konkrétním oblastem společenského života. Sociální demokracie se určitě musí otevřít, a to se ukázalo i v krajských volbách. Uspěli jsme tam, kde jsme byli otevření, navázali spolupráci se starosty, s osobnostmi v daném kraji,“ řekl nedávno místopředseda ČSSD, ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp