Když nechal ruský prezident Vladimir Putin na konci února 2022 rozpoutat válku proti Ukrajině, Západ na Rusko uvalil sankce. Kremelský pán se začal o to více orientovat na čínský trh, na indický trh a na Afriku. Na fóru v Petrohradě se více než 500 dní od začátku války snažil přesvědčit africké lídry, že jim Rusko má co nabídnout.
V projevu na tiskové konferenci s předsedou Africké unie v Petrohradu Putin představil způsoby, jakými podle něj Rusko plánuje africkým zemím pomoci. Moskva prý poskytne pomoc na „posílení národních zdravotnických systémů, zlepšení jejich spolehlivosti, technického vybavení, účinnosti a odolnosti v boji proti epidemiím“. Anglicky mluvící čtenáře o Putinových slovech informovala americká zpravodajská stanice CNN.
„Rozsáhlý program pomoci“ pro boj s infekcemi v afrických zemích bude podle Putina činit 1,2 miliardy rublů (tj. asi 13 milionů dolarů nebo 300 milionů korun) a potrvá do roku 2026. Stejně tak se snažil přesvědčit ty africké lídry, kteří dorazili do Ruska, že pro ně Kreml bude mít obilí a zůstane spolehlivým dodavatelem.
Podle CNN však byla účast na petrohradském jednání menší, než by se Putinovi líbilo. Kremelský pán v této souvislosti Západ obvinil, že vyvíjí na africké země neuvěřitelný tlak, aby se spolupráci s Ruskem vyhnuly.
Ukrajinci mezitím pokračují v protiofenzivě. Ukrajinci oznámili, že na Rusy dál tlačí jak na severním, tak na jižním křídle kolem Bachmutu. S odvoláním na ukrajinské zdroje washingtonský Institut pro studium války (ISW) napsal, že Ukrajinci postupují i na jihu země. Ruští prováleční blogeři naproti tomu prohlašují, že okupanti odrazili ukrajinský útok u Robotyne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.