„Byl jsem informován, že v současné době objem čínských investic dosáhl zhruba 50 miliard korun,“ uvedl Zeman. Hrad v březnu uváděl, že Čína se v Česku zařadí mezi investory velikosti například Belgie či Kypru. Hodnota ekonomických dohod mezi českými a čínskými společnostm, uzavřených tehdy v Praze, měla během letoška dosáhnout 95 miliard korun, do roku 2020 pak celkem 294 miliard. Dohody s Číňany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding. Zprávu převzala ČTK.
Diskusi o česko-čínských vztazích a přínosu dohod z března rozpoutala v posledních dnech návštěva dalajlámy v Praze. S tibetským duchovním se sešli někteří politici včetně ministra kultury Daniela Hermana a vicepremiéra Pavla Bělobrádka (oba KDU-ČSL). Zeman spolu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a předsedy komor parlamentu pak vydali prohlášení, že schůzky nemohou být chápány jako výraz změny oficiální politiky k Číně. Prohlášení kritizovala zejména pravicová opozice, jeho servilitu ústavním představitelům dnes vyčetla i skupina nevládních organizací.
Čína osmdesátiletého dalajlámu označuje za separatistu
Babiš se ve středu Hermana zastal a řekl, že ekonomické vztahy s Čínou nevidí jako mimořádně dobré. Některé firmy podle něj už litují spojenectví, která uzavřely. „Andrej Babiš není informován, nebo není správně informován. Nejenže čeští investoři se neodvracejí od čínských, ale naopak až v překvapivě vysokém počtu s nimi chtějí spolupracovat,“ řekl Zeman. Jmenoval převzetí podniku Žďas ve Žďáru nad Sázavou čínskou CEFC. Rozjednány jsou další vstupy do českých společností, například do výrobny letadel v Kunovicích, dodal.
Zeman si myslí, že prohlášení politických představitelů ke vztahům v Číně bylo nutné. „Jinak by mohl v nezainteresovaných kruzích vzniknout dojem, že stanovisko ministra Hermana je stanoviskem celé české vlády,“ uvedl. Hrozilo podle něj to, že jedním gestem se znehodnotí mnoho práce.
Čína osmdesátiletého dalajlámu označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlámou kritizuje dlouhodobě. „Čínská vláda má svaté právo hrozit sankcemi, pokud nějakou akci považuje za nepřátelskou vůči své zemi,“ řekl Zeman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp