„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta,“ řekl Zima na tiskové konferenci. Jeho slova přinesla ČTK.
Spor o nejmenování profesorů se táhne už od roku 2015. Zeman musel na základě loňského rozsudku rozhodnout znovu, na svém dřívějším názoru však setrval. Univerzita podle něj nevedla řízení o jmenování řádně. U Fajta údajně přešla to, že předložil nepravdivé informace, u Ošťádala zase nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu školy.
Prorektor pro akademické kvalifikace Univerzity Karlovy Aleš Gerloch doplnil, že prezident argumentuje tím, že ve jmenovacím řízení obou pánů profesory došlo k tak velkým procesním pochybením, že je není možné jmenovat, ale podle Gerlocha k žádným takovýmto velkým pochybením nedošlo.
O Gerlochovi se hovoří jako o kandidátovi na ústavního soudce. Pan profesor už oznámil, že neformální nabídku už dostal. Oficiálně ho však prezident zatím nenavrhl. Ani jako případný kandidát na ústavního soudce nevidí Gerloch problém ve sporu o jmenování profesorů, kde stojí proti Zemanovi. Profesor Gerloch oznámil, že si prezident Zeman naopak cení toho, že si jako odborník stojí za svým názorem.
V této souvislosti bych upozornil na to, že existuje určitý názor v médiích, že jsme blízce spřízněni s prezidentem republiky, že pro něj zpracovávám stanoviska a podobně. Není tomu tak. Za tu doby, kdy je prezidentem republiky, což je šestým rokem, jsem pro něj vypracoval dvě stanoviska. Prezident republiky, aspoň takto mi to bylo tlumočeno, oceňuje mou nestrannost,“ řekl profesor.
„Není úkolem prezidenta republiky, ale ani ministra školství mládeže a tělovýchovy, aby věcně přezkoumávali jmenování docenta profesorem. To je věcí vysoké školy,“ zdůraznil Gerloch s tím, že každá univerzita k tomu má příslušné orgány. K posouzení odborných kvalit uchazeče nejsou odporně vybaveni,“ zaznělo také z úst profesora Gerlocha, který se opíral o dřívější verdikt Městského soudu v Praze, který již prezidentovi jednou sdělil, že si nemůže vybírat, koho profesorem jmenuje a koho ne. Soud má za to, že akademik nesmí být posuzován politicky.
Gerloch však uznal, že žaloba na prezidenta republiky může u Městského soudu v Praze ležet hodně dlouho, neboť tento je přetížen. Může se tak stát, že se žaloba začne projednávat např. až za dva roky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp