Děkan Právnické fakulty Univerzity Karlovy se vyjádřil k postupu české policie během návštěvy čínského prezidenta v České republice. Právník zdůraznil, že je dobře, když se právě o tomto problému jedná ve sněmovně. „Ten způsob, jakým byla tato otázka projednána, vypovídá také o politické kultuře v naší zemi. A ten způsob, jak to nakonec proběhlo, ukazuje na nepříliš vysokou úroveň naší politické kultury. Překvapilo mě, že někteří poslanci tu debatu úplně odmítli otevřít,“ posteskl si host.
Česká společnost by si měla vážit svobody. Platí to i o policii
Akademik se prý také cítil nesvůj, když jel po Evropské třídě a viděl čínské vlajky. „Vrátilo mě to do dob minulých a byl jsem rád, že nás nenutili s vlaječkami vítat prezidentskou návštěvu.“ Další problém představovalo uzavření Hradčanského náměstí, kde se měla konat řádně nahlášená demonstrace. A nakonec ho velmi překvapil postup policie na FAMU. Jako děkan hájí akademické svobody a prostá omluva policie se mu nezdá dostatečná, byť ji oceňuje. Propříště snad bude policie vážit zásahy na akademické půdě, protože na to je česká společnost citlivá.
„Česká společnost by si měla vážit svobody a toho, že se politická reprezentace dohodla na znění Listiny základních práv a svobod. Ctít by ji měla i policie,“ zdůraznil právník. Tato listina zakotvuje mimo jiné i právo na svobodné vyjádření názoru.
Zeman neplní sliby, jsem zklamán
Ve druhé polovině pořadu se vyjádřil také ke sporu ČSSD s advokátem Zdeňkem Altnerem. Podle děkana je to složitý případ, který má mnoho rovin už proto, že sociální demokraté jsou teď nejsilnější vládní stranou. Jako největší problém tady vidím, že to může ohrozit stabilitu politického systému. A z toho já žádnou radost nemám, protože ohrožování té stability zašlo už poměrně daleko,“ varoval.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp