„Nejvyšší soud odmítl dovolání Ing. Miloše Zemana ve věci žalobce Z. Š. Podrobnosti budou k dispozici po vyhotovení originálu rozhodnutí, což bude nejpozději do šedesáti dnů,“ uvedla Tomíčková k rozhodnutí Nejvyššího soudu ve sporu mezi bývalým prezidentem Milošem Zemanem a jeho tehdejším poradcem Zdeňkem Šarapatkou.
Prezident Miloš Zeman v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale v době, kdy byl Zeman premiérem, odešel z Úřadu vlády po dohodě.
„Pět let soudů. Dala si na čas: spravedlnost versus Miloš Zeman. Měli jsem o ni s Arturem Ostrým strach, ale nepodlehla: Nejvyšší soud dnes exprezidentovi nařídil omluvu za pomluvu, kterou o mně šířil. Naděje pro kmány a memento pro pány, že právo nezná vyvolených. Zlu se neustupuje!“ komentoval Šarapatka zamítnutí Zemanova dovolání.
Pět let soudů. Dala si na čas: spravedlnost versus Miloš Zeman. Měli jsem o ni s @ostry_artur78 strach, ale nepodlehla: Nejvyšší soud dnes exprezidentovi nařídil omluvu za pomluvu, kterou o mně šířil. Naděje pro kmány a memento pro pány, že právo nezná vyvolených. Zlu se…
— zdeněk šarapatka (@zdeneksarapatka) April 1, 2024
„Omluva je námi předepsaná. V případě průtahů nebo snad jejího neuskutečnění následuje exekuční návrh,“ dodal následně Šarapatka v diskusi.
Šarapatka byl Zemanovým poradcem v době, kdy ten byl předsedou vlády. Díky jeho výpovědi na policii se podařilo rozkrýt původ materiálu Olovo, jehož cílem měla být dehonestace tehdejší místopředsedkyně sociální demokracie Petry Buzkové.
Vyšlo najevo, že vznikl přímo v týmu Zemanových poradců. Šarapatka později z Úřadu vlády odešel. Zeman však v rozhovoru pro televizi Barrandov prohlásil, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost.
Kvůli tomuto výroku se Šarapatka obrátil na soud, a začal spletitý proces. Nejprve soudy nařídily omluvu, kterou ale podle nich neměl učinit sám tehdejší prezident Zeman, nýbrž stát prostřednictvím ministerstva financí, uvedla ČT24.
Ústavní soud rozsudky, které k tomu vedly, následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Miloš Zeman jako soukromá osoba. Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta, které soudy pravomocně vyhověly.
Miloš Zeman se ve stanovené lhůtě neomluvil. Šarapatka kvůli tomu podal na prezidenta exekuční návrh, zatímco tehdejší hlava státu se obrátila s dovoláním na Nejvyšší soud. Ten následně vydal rozhodnutí o odkladu vykonatelnosti rozhodnutí o omluvě.
Bývalý radní ČT Zdeněk Šarapatka je dlouholetým kritikem Miloše Zemana. Nedávno neváhal zveřejnit fotografii, jak je „připraven“ v černém, zatímco byl Zeman hospitalizován v nemocnici. „Prý je to vážné, ale stabilizované. My jsme připraveni…,“ sdílel spolu s pobaveným smajlíkem a fotografií, na níž pózuje v černém. Poté, co média uveřejnila, že je Zeman „ve stabilizovaném, avšak vážném stavu“, zveřejnil Šarapatka tento komentář.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská