Zeman škodí, Ovčáček tlačí, padlo a mládež burácela smíchy. Čaputová je prý nadějí pro LGBT

20.08.2019 15:30 | Zprávy

REPORTÁŽ Jsme „bílou vránou“ ve Visegrádské čtyřce vzhledem k našemu přístupu ke zrovnoprávnění párů stejného pohlaví. Definice manželství jako muže a ženy u nás „naštěstí“ v Ústavě není zachycena, k nelibosti KDU-ČSL. Díky ČSSD jsme tak volnomyšlenkářští, na rozdíl od nerudného prezidenta, který na problematiku změnil názor a nyní už jen škodí. To zaznělo na besedě o situaci LGBT komunity, která se za přítomnosti necelé dvacítky lidí, z nichž polovinu tvořila děvčata pod osmnáct let, v Plzni. Byl tím zahájen týden aktivit, který tu vyvrcholí víkendovým „Pochodem hrdosti“. Řešila se i otázka, co nastane v případě, že „děti dojdou“ – tedy nebude již žádné „k mání“ na adopci stejnopohlavním párům.

Zeman škodí, Ovčáček tlačí, padlo a mládež burácela smíchy. Čaputová je prý nadějí pro LGBT
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

„Jsme jako jediní ve Visegrádské čtyřce, taková bílá vrána, kteří nemají v Ústavě zakotveno, že manželství je svazek muže a ženy, a to nám dává šanci na to, abychom pokračovali dále,“ uvedl na úvod optimisticky student politologie Jan Fiala a informoval pak o jednotlivých státech.

…ale ten venkov!

„Polsko je tradičně konzervativní. Tam je zakotveno v ústavě od roku 1997, že manželství je svazkem muže a ženy. Prý je to na ochranu manželství, ale ve skutečnosti se jedná o pojistku, aby se do institutu manželství nevešly i páry stejného pohlaví. Adopce dětí je tím také vyloučena,“ neradostně konstatoval mladý politolog. „Polsko si prošlo několika pokusy o legalizaci registrovaného partnerství, takže soužití párů stejného pohlaví nemá žádný oficiální status. V Polsku jsou ale dána párům žijícím, jak se u nás říká, ‚na psí knížku‘ určitá práva a povinnosti, ale polský venkov je stále velmi konzervativní.“

Za práva LGBT bojuje podle Fialy třeba poslanec a primátor města Slupsk Robert Biedroň. Uvidíme, zda se tam podaří opozici sestavit koalici, která dá k tomu dobrý směr a třeba v budoucnosti bude v Polsku také uzákoněno registrované partnerství. Kvůli ústavnímu zákazu je to tedy zatím nemožné. Je pravda, že jeden článek ústavy uvádí, že manželství podléhá ochraně, a někteří právní experti hovoří o tom, že by to mohlo být zpřístupněno i stejnopohlavním párům, ale obávám se, že polští zákonodárci to nikdy nezmění,“ konstatoval student Fiala.

Naděje, vkládané v prezidentku Čaputovou

„Další zemí je Slovensko. Tam, i když jsme delší dobu byli jedním státem, je dnes velká rozdílnost,“ pokročil do dalšího státu Fiala. „Slovensko dlouho nemělo ustanovení, že manželství musí být jen mezi ženou a mužem, a to přišlo na nátlak křesťansko-demokratického hnutí. V roce 2015 sociální demokracie připravila k tomu referendum, které bylo pro konstatování o manželství muže a ženy úspěšné. Slovenská ústava je ale vůči české velmi flexibilní. Vzhledem ke zvolení nové prezidentky Zuzany Čaputové vyvstávají pro LGBT nové naděje,“ neztrácel optimismus budoucí politolog. Obdivoval ji mj. za to, že „jela podpořit filmový festival gayů a leseb tramvají, MHD, a je vidět, že se na rozdíl od našeho prezidenta nevyhýbá konfrontaci,“ srovnal první prezidentku našich východních sousedů s českým „hradním pánem“ mladý Fiala.

Přes Orbána nejede

A šlo se k dalšímu státu: „Maďarsko je vzhledem k situaci, která tam nyní panuje, vnímáno spíše negativně. Bylo ale ještě nedávno velmi liberální vzhledem k tomu, čím si prošlo před listopadem 1989 v období takzvaného gulášového socialismu,“ poučil přítomné přednášející mladík. „Tam bylo dostupné západní zboží, byla liberální politika a po pádu komunistického režimu tato liberalizace pokračovala. V roce 2009, tři roky po nás, byl přijat zákon o registrovaném partnerství, který na rozdíl od českého má potvrzení rodičovských práv. Bohužel, pak se dostal k moci konzervativní Viktor Orbán a ten prosadil ústavní definici manželství jako svazku muže a ženy. Došlo tedy k útlumu a směr nabral sociální konzervatismus,“ posmutněl Fiala.

„Opoziční poslanci se sice snaží předkládat návrhy na zrušení tohoto ustanovení, ale mají nulovou šanci na úspěch, protože k tomu je potřeba ústavní většiny. A tu má nyní strana FIDESZ Viktora Orbána. Nicméně uzákonění registrovaného partnerství tam mají a Maďarsko spolu s Chorvatskem je ale důkazem, že vedle ústavního definování manželství jako svazku muže a ženy je uzákoněno i registrované partnerství.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Morální vzor a příkladná osobnost“. Po české občanské ceně usiluje Mádl o Oscara

9:37 „Morální vzor a příkladná osobnost“. Po české občanské ceně usiluje Mádl o Oscara

Jiří Mádl, známý český herec a režisér, byl oceněn prestižní Cenou Ď za to, že je vnímán jako moráln…