Zeman tahající za delší konec a nestabilní vláda. Expert pohovořil v ČT o vyhlídkách demokracie

13.01.2014 21:14 | Zprávy

Politolog Lubomír Kopeček v křesle hosta pondělního Hyde parku České televize hodnotil počínání prezidenta Miloše Zemana. Česko totiž ještě nikdy v moderní historii nečekalo tak dlouho na vládu legitimně zvolenou ve volbách. Zeman se jasně vymezuje vůči některým kandidátům na ministry a chce dát prostor jednotlivým aktérům, aby na ně reagovali. Definitivní ustavení vlády se tak stále dokola odkládá. Bude Sobotka silným premiérem v čele stabilní vlády, který se Zemanovi vyrovná?

Zeman tahající za delší konec a nestabilní vláda. Expert pohovořil v ČT o vyhlídkách demokracie
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Politolog Lubomír Kopeček v pořadu ČT Hyde park

„Miloš Zeman své postoje posouvá způsobem, kdy výklad Ústavy do značné míry mění. Takže to, co se nám tu rýsuje, je jakýsi poloprezidentský systém. Ale já říkám jen rýsuje, protože prozatím nejde o proces, který by nebyl zvratitelný," poznamenal na úvod Kopeček. Přímá volba prezidenta přitom sama o sobě nedává politikovi širší mandát k výkonu moci.

Při změnách Ústavy je třeba postupovat opatrně

Ostatní aktéři systému si nemyslí, že přímá volba prezidenta posiluje, takže jsme v posledním roce poměrně často svědky různých střetů. Bude otázka, kam tyto střety politickou scénu nasměrují. Zatím to podle Kopečka nevypadá tak, že to znamená absolutní konec polistopadového vývoje, jak jsme ho znali, každopádně se tu ale otevírá prostor pro prezidenta. V tuto chvíli lze spekulovat o tom, že z parlamentního režimu můžeme přejít na poloprezidentský a demokracie to může přežít.

„V tuto chvíli mám pocit, že prezident tahá za delší konec provazu a jeho protihráči zatím tak tiše přikyvují nebo občas tiše zaprotestují,“ podivoval se Kopeček. Nějaké ústavní úpravy by přitom mohly zprůhlednit situaci. Žádoucí úpravu podle politologa představuje stanovení nějakých časových lhůt pro rozhodování. Stejně tak by bylo možné přiřknout druhý pokus sestavování vlády sněmovně. „Dovedu si představit třeba německý model, na jehož základě bychom prezidenta vyšoupli a premiéra by volila sněmovna,“ prohlásil Kopeček. Není však jisté, že dnešní koalice ke změnám Ústavy přikročí.

Některé ústavní změny podle Kopečka žádoucí nejsou. Zmiňuje např. pravomoc prezidenta jmenovat ministry. Pokud bychom trvali na tom, že prezident musí jmenovat ministry bez ohledu na výhrady, mohli bychom se dožít situace, kdy se v Česku stane ministrem nějaký opravdu problematický kandidát.

Ústavní zvyklosti

Jedna z divaček se v pořadu ptala, kde si může nastudovat ústavní zvyklosti v psané podobě. Podle Kopečka to v zásadě nelze a vyplývá to z povahy oněch zvyklostí. Pokud se tu ustálily nějaké zvyky a všichni je respektují, není to problém. Ten nastává až tehdy, když je jeden z hráčů otevřeně nerespektuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

21:00 Zrušení ČT: Stačí se nebát křiku

„Česká televize už dávno není tím, čím měla být,“ soudí ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz Ra…