Zeman to prý s předáním milostí ministerstvu neudělal dobře. Jeho předchůdce zvedá obočí

03.12.2013 21:42 | Zprávy

Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje svého nástupce Miloše Zemana kvůli převedení udílení milostí na Ministerstvo spravedlnosti. V rozhovoru pro Českou televizi (ČT) Klaus řekl, že milosti jsou výsadou hlavy státu a nelze je delegovat na úředníky. Zeman tím podle Klause poprvé mění ústavní zvyklosti.

Zeman to prý s předáním milostí ministerstvu neudělal dobře. Jeho předchůdce zvedá obočí
Foto: VŠO
Popisek: Václav Klaus na Vysoké škole obchodní v Praze

Udílení milostí převedl prezident Zeman na ministerstvo v pátek. Během tohoto týdne převezme úřad od prezidentské kanceláře 500 spisů obsahujících žádosti o milost. Exprezident Klaus s tím ale nesouhlasí. "Milosti buď zrušme, nebo je nechme tak, jak jsou myšleny - jako mimořádnou výsadu jedné osoby, hlavy státu. Tak jsem to také chápal celou dobu já," řekl ČT.

Zeman však už krátce po svém zvolení do čela státu uvedl, že se chce práva udílení milostí vzdát, protože ho považuje za "zbytečně monarchistický prvek" Ústavy. Podle trestního řádu může prezident určit případy, ve kterých bude mít řízení o milosti na starost Ministerstvo spravedlnosti. Zeman na úřad převedl pravomoc udílení milostí s výjimkou případů, ve kterých lidé žádají o osvobození z humanitárních důvodů - například pokud trpí nevyléčitelnou chorobou.

Zemanovi předchůdci udělovali individuální milosti poměrně běžně. Václav Havel je v letech 1993 až 2002 přiznal 860 lidem, dalších více než 1000 milostí udělil ještě jako federální prezident. Havlův nástupce v úřadu Klaus byl střídmější, za deset let omilostnil 412 lidí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

22:37 Novinář ČT se neudržel: Do Bílého domu se poprvé stěhuje odsouzený zločinec

Na inauguraci Donalda Trumpa reagují světoví lídři se slovy doufajícími v pokračování spolupráce s U…