Šlechtický rod Lichtenštejnů se dlouhé roky soudí o své bývalé rozsáhlé majetky v České republice. Nadace knížete z Lichtenštejna podala žaloby na čtrnáct státních institucí, mimo jiné na Národní památkový ústav, Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR a další, které nakládají s někdejším majetkem rodu. Nárokují si vrácení majetku patřícího státu v rámci restitučních zákonů.
Žaloby podle právníků nadace cílí výhradně na nemovitosti, kde je zapsaný jako vlastník stát, kromě jiného jde například o Lednicko-Valtický areál, zapsaný na seznamu UNESCO. Případy, kdy jsou v katastru nemovitostí zapsány jako vlastníci kraje, obce nebo soukromé osoby, se v žalobě neřeší.
Nadace knížete z Lichtenštejna tvrdí, že majetek byl v rámci Benešových dekretů zkonfiskován nezákonně, protože poslední držitel majetku na území dnešní České republiky František Josef II. nebyl občanem Německa, ale byl to státní příslušník neutrálního Lichtenštejnska. Podle českých soudů ale Benešovy dekrety nespadají do restitučního zákona o majetku konfiskovaném komunisty po roce 1948 a tak majetek vracet nelze. Lichtenštejnové se už obrátili i na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Letos po deseti letech soudů knížecí nadace přišla s nabídkou, že pokud stát vloží všechny žalované památky a pozemky do společného fondu, stáhne žaloby a nebude žádat žádné odškodnění. „Aby bylo možné položit základy nové vzájemné spolupráce, Nadace knížete z Lichtenštejna je připravena zcela obrátit list a přijít s bezprecedentním novým návrhem mimosoudního urovnání postaveným na třech pilířích: 1. žádné odškodnění, 2. žádné restituce, 3. nová spolupráce,“ představil návrh mluvčí Nadace Michal Růžička.
Nadace navrhuje, že se vzdá všech vlastnických nároků i možného odškodnění, které by mohlo Česko vyjít až na 35 miliard korun, pokud vznikne společný fond, kam budou převedena veškerá vlastnická práva ke spornému majetku, a který povede správní rada jmenovaná jak českým státem, tak knížecí nadací.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič