Na konci února Zeman odcestuje na summit takzvané bukureštské devítky (B9), který jako jeden z posledních ve své funkci hostí slovenský prezident Andrej Kiska. B9 sdružuje státy na východním křídle Severoatlantické aliance. Vznik tohoto formátu iniciovalo Rumunsko na podzim roku 2014 v reakci na zhoršení bezpečnostní situace na Ukrajině. Skupina se na svých setkáních pokouší sladit své pozice a zájmy před důležitými jednáními NATO či Evropské unie. Význam letošní schůzky by mohlo zvýšit rumunské předsednictví Evropské unii či plánovaný odchod Velké Británie z EU. S Kiskou by se poté pravděpodobně mohl Zeman opět setkat v Praze na jeho rozlučkové návštěvě. Kiskovi letos vyprší prezidentský mandát, obhajovat ho nebude.
Během jara by měl Zeman dokončit cesty po sousedních zemích, které zahájil po svém loňském znovuzvolení. Dosud zavítal na Slovensko, do Polska a do Německa. K Rakousku chce podle Jindráka připojit i „čestného souseda“ Maďarsko. Šéf hradní diplomacie poznamenal, že každou z oficiálních návštěv bude tradičně doprovázet podnikatelská delegace.
Zeman již dříve oznámil, že v dubnu navštíví Čínu. Půjde o jeho pátou návštěvu této země v pozici hlavy státu. Prezident se tam zúčastní summitu o Hedvábné stezce. Návštěva bude ostře sledovaná vzhledem k poslednímu vývoji česko-čínských vztahů a varování českého kybernetického úřadu a tajných služeb před používáním technologií a výrobků čínských firem Huawei a ZTE nebo před působením čínských tajných služeb. Zeman zprávy českých úřadů kritizoval, poškodily podle něj české ekonomické zájmy. Proti jeho vyjádření se postavili další politici, například předseda senátního zahraničního a bezpečnostního výboru a loňský Zemanův protikandidát v prezidentské volbě Pavel Fischer vyzval vládu, aby přípravu cesty do Číny zastavila.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab