„Bylo až úsměvné, jak o investice v našich krajích jeví eminetní zájem třeba obrovská provincie Kuej-čou, která má sto milionů obyvatel, tedy desetkrát víc, než má obyvatel naše země. Číňané si pamatují i dobré vztahy s Československem po vzniku ČLR v roce 1949. Máme v Číně vynikající pověst. Číňané kvitují návštěvy Miloše Zemana, kterého obdivují jako moudrého státníka,“ řekl PL Doubrava.
Ten tvrdí, že v Číně se dějí doslova hospodářské zázraky. „Po patnácti letech od mé první návštěvy na místech, kde jsem tehdy viděl jen zelenou louku, vyrostla špičková mrakodrapová sídliště a věřte nevěřte třeba třípatrová dálnice. Když si vzpomenu, že my nejsme schopni za patnáct let dokončit šestnáct kilometrů dálnice přes České středohoří, tak mi to opravdu připadá jako zázrak,“ doplnil Doubrava.
Při jedné ze svých návštěv Doubrava spolu s tehdejší první dámou Livií Klausovou dovezl do Číny i světoznámého Krtečka Zdeňka Milera. Podle senátora Doubravy Číňané nepodceňují ani odvrácenou tvář hospodářského růstu. V Číně žije 70 milionů lidí, kteří žijí pod hranicí chudoby. „U nás zprofanované pětiletky si Číňané ponechali. Ta současná, třináctá, má jako jednu z priorit boj s chudobou,“ připomíná pro PL Doubrava.
Mimo obdivu k českému prezidentovi Číňané především kvitují nedávné zavedení přímého leteckého spojení mezi Pekingem a Prahou. Čínská strana stojí o to, aby se do Prahy létalo přímo i z jiných velkých čínských měst.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Petrů