Zemřelý Šaron byl dle Svobody a Zaorálka velkou osobností Izraele

11.01.2014 16:51 | Zprávy

Bývalý izraelský premiér Ariel Šaron byl jednou z nejvýraznějších osobností Izraele a výrazně ovlivnil historii tohoto státu. V reakci na jeho dnešní úmrtí to ČTK řekli někdejší ministr zahraničí Cyril Svoboda, který se před deseti lety s Šaronem setkal, a místopředseda ČSSD a možný nový šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Zemřelý Šaron byl dle Svobody a Zaorálka velkou osobností Izraele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

Současnou politickou scénu Blízkého východu podle nich ale Šaronova smrt zřejmě nepoznamená, protože do ní už několik let nezasahoval. Počátkem roku 2006 totiž utrpěl těžkou mrtvici a po ní zůstal v kómatu. "Považuji Ariela Šarona za jednoho z největších státníků Izraele, vykonal pro jeho vybudování, nezávislost, obranu a bezpečí velké dílo," prohlásil Svoboda a vzpomenul i na někdejší setkání s Šaronem, který podle něj měl nadhled, viděl souvislosti a měl jasnou vizi. "Bylo docela hezké, že když jsme skončili náš rozhovor, tak jedna z našich diplomatek řekla: Toho bych volila. On byl totiž velmi přesvědčivý i v tom, co říkal," uvedl Svoboda.

Jeho odchod blízkovýchodní vztahy příliš nezmění

Také Zaorálek mluví o zemřelém Šaronovi jako velké postavě izraelské politiky a člověku, který se výrazně zapsal do izraelské historie. "Nicméně už několik let se bohužel nacházel ve velmi vážném stavu, takže už je to delší doba, kdy neovlivňoval izraelskou politiku, proto si nemyslím, že by to mělo mít nějaký dopad na politickou scénu," řekl Zaorálek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Likvidace duchovního bohatství. Podle docenta Valenčíka jsou akademická půda a věda plné plevele, takže nic neroste

4:44 Likvidace duchovního bohatství. Podle docenta Valenčíka jsou akademická půda a věda plné plevele, takže nic neroste

„To, co se v poslední době odehrává na akademické půdě, je posun od vzdělávání a poznávání k obživě,…