Podle zprávy o závislostech, kterou vydalo Německé centrum pro problematiku závislostí (Deutschen Hauptstelle für Suchtfragen, DHS) v Hammu, došlo v posledních třiceti letech k celkovému nárůstu problémového užívání konopí, informuje německý deník Die Zeit.
Od přelomu tisíciletí se pak téměř zdvojnásobil podíl osob, které se kvůli problémům s konopím obrátily na ambulantní poradenství v oblasti závislostí. V lůžkovém sektoru odborníci zaznamenali dokonce desetinásobný nárůst.
Poruchy způsobené užíváním konopí se v Německu staly druhým nejčastějším důvodem vyhledání pomoci v oblasti závislostí. Prvním je alkohol.
Od roku 2013 registrují ambulantní centra pomoci při závislosti na konopí v Německu více než 25 000 takových případů ročně. V roce 2001 jich bylo celkem 3 700.
Celkově se také zvýšil počet běžných uživatelů konopí. Podle zprávy v roce 2021 každý desátý člověk ve věku 18 až 59 let uvedl, že v posledních dvanácti měsících užil konopí. V roce 2012 to bylo 5 %.
Legální je přitom držení, soukromé pěstování a konzumace určitého množství konopí pro dospělé v Německu teprve od 1. dubna. V souvislosti se změnou platné legislativy DHS požaduje odpovídající financování poradenství a ochranných opatření. Změnu kontroverzního zákona požadovala koaliční vláda kancléře Olafa Scholze.
Zpráva od DHS se zabývá také široce rozšířenými návykovými látkami – tabákem a alkoholem. Podle odborníků kouří v Německu přibližně třetina dospělých, přičemž tento trend má klesající tendenci. V roce 2023 dosáhla průměrná spotřeba cigaret na obyvatele 764 cigaret, což je nejnižší hodnota od sjednocení. To znamená, že cigarety si pořizuje stále méně mladých lidí. Studie však naznačují nárůst užívání elektronických cigaret.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.