Několik desítek stran abnormálně pečlivé analýzy má skutečně jediný cíl. Upozornit Piráty na případná nebezpečí, která hrozí spojením se s letitými tvářemi moravské politiky. Brno je sice zdánlivě "daleko od Prahy", jak se často říká, na stranu druhou jde o atraktivní lokalitu z hlediska investorů i developerů. A to nejen z Čech, ale také ze zahraničí. To ostatně ukazuje níže zmíněná "kontroverze".
„Prodej strategických pozemků v letech 2005-2010 lze vnímat jako problematický. Není nejmenších pochyb o tom, že si město mohlo vyžádat vlastnickou strukturu kupujícího. Místo toho v té době aktivním občanům odmítalo poskytnout informace k těmto transakcím. Samotný prodej mělo vysvětlit dle klasického pravidla 3E – tedy efektivnost, účelnost a hospodárnost. To se nestalo. Je nutné poukázat například na tyto současné vlastníky pozemků v Jižním centru..."
Zmíněná je firma Aupark Brno, spol. s r.o.. Ta uzavřela s městskou společností smlouvu o prodeji pozemků v říjnu 2008 za 88 milionů korun. K samotným smlouvám o prodeji se občanské sdružení Brnění dostalo až po soudních tahanicích, které skončili úspěšně. Třešničkou na dortu je fakt, že v současné době je skutečným majitelem společnosti Aupark Brno, spol. s r.o. druhý nejbohatší Slovák Ivan Chrenko. K identifikaci celé vlastnické struktury pomohly výpisy ze slovenského rejstříku vlastníků. Součástí vlastnické struktury jsou státy z Nizozemska, Lucemburska, Kypru či Baham...
Dalším příkladem, který probíhal ve zjevné režii ODS nebo ČSSD, je společnost Karlín development II s.r.o. Ta koupila od městské společnosti pozemky v roce 2005 za 30,5 milionů korun a další pozemky dle analýzy v roce 2008 směnila.
Majitelem této české společnosti je podle analýzy kyperská firma Mazes Enterprises Ltd. Do roku 2013 ovšem byla majitelkou Taťána Turzíková z J&T Banky. Turzíková je dnes členkou dozorčí rady Nadace J&T. „Zde je nutno podotknout, že naposledy zveřejněná účetní závěrka za rok 2016 dokládá enormní dluh, který dosahuje 1 miliardy korun," stojí ve zprávě.
Dodejme, že mezi lety 2004–2006 byl primátor Brna Richard Svoboda z ODS. Od roku 2006 do roku 2014 byl 14. primátor statutárního města Brna Roman Onderka, současný poslanec ČSSD.
Kauz, pod kterou jsou občanští demokraté spolu s těmi sociálními podepsání, obsahuje analýza mnoho.
Jedná se kupříkladu o uzavření pochybných reklamních smluv s MČ Brno-střed. „Uzavření Smlouvy bylo schváleno v rámci 100. zasedání Rady městské části Brno-střed konaného dne 21.4. 2010, a to 9 hlasy z celkových 9 přítomných členů rady, tedy jednomyslně. Jednou z radních byla tehdy i Markéta Vaňková, dále Robert Kerndl či Pavel Blažek. Podklady k případu byly doručené policii."
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový