Uprchlická krize byla letos žhavým tématem německé politické scény a nejinak tomu bude dle Reuters i příští rok. Agentura očekává, že se bude nadále štěpit mínění voličů i politických stran, které se doposud vyznačovaly názorovou jednotou i v takových tématech, jako je krize eurozóny či ustupování od energie z jádra.
Příliv uprchlíků posiluje pravicové i levicové oponenty kancléřky Angely Merkelové, která si za vstřícný postoj k uprchlíkům vysloužila kritiku i od sesterské bavorské CSU „Pokud se nám nepodaří zastavit proud uprchlíků do země, zažije Německo politické zemětřesení,“ připouští jeden z členů německého vládního aparátu.
Očekává se, že z uprchlické krize by měla těžit zejména protiimigrantsky zaměřená Alternativa pro Německo (AfD), která v současných průzkumech získává 8 % až 10 % hlasů. Agentura podotýká, že v porovnání s podobně laděnými stranami, jako je Národní fronta ve Francii, Svobodní v Rakousku či Dánská lidová strana, které se těší dvakrát vyšší podpoře, sice za AfD nestojí tak markantní počet Němců, podceňovat bychom však prý tento trend neměli.
Strana se totiž ještě před třemi lety pohybovala na okraji německého politického spektra a nedokázala překročit pětiprocentní uzavírací klauzuli ve volbách do Bundestagu. Nyní jí jeden z členů německého vládního aparátu věští až dvacetiprocentní zisk. Volby do Bundestagu se sice konají až za dva roky, jak je na tom německá politická scéna však mohou ukázat volby do zemských parlamentů, které čekají pět spolkových zemí tento rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš