„Andrej Babiš má ve zvyku pronášet emotivní projevy. Čím blíže k volbám, tím budou jeho emoce stoupat, protože cílí na typ voličů, který na emoce poměrně dost dá. A zároveň mu emoce v některých okamžicích překlenují nedostatek věcných argumentů, které by mohl vedle sebe skládat. Ale tím se neliší od jiných politiků, protože celé jednání o nedůvěře vládě je prodchnuto emocemi, a o nic jiného než o vzbuzení emocí – ani opozičním politikům – vlastně nejde,“ řekl redakci politolog Lukáš Jelínek.
Odborník na reklamu a média Jiří Mikeš vidí projev premiéra jako tvrdý a ostrý. „Je to zahájení volební kampaně a podle mě opozici vyloženě rozcupoval, protože jeho argumenty byly naprosto logické a ověřitelné. Možná byl až trochu vyhrocený, ale je to začátek volebního boje. Kampaň nebude v rukavičkách jak z jedné, tak z druhé strany, a kdo mu ten projev psal, odvedl profesionální práci,“ uvedl Mikeš.
Kampaň se rozbíhá, Babiš bude nasazovat konkurenci rohy
Podobných ostrých startů však podle Jelínka zažijeme před volbami ještě několik: „Kampaň se rozhodně začíná rozbíhat a začíná být poměrně dost ostrá. Z Babišova vystoupení bylo poznat, jak si jako jednoho ze stěžejních politiků vytipoval tandem Pirátů a Starostů, kdy se co nejpečlivěji snaží Piráty onálepkovat takovými nálepkami, které by podle něj dokázaly nejlépe odradit voliče. Je vidět, o jaký typ voličů se v tuto chvíli bude hrát,“ vysvětlil politolog. Půjde o voliče, kteří toužili po efektivním státu, po boji proti korupci a v současnosti váhají. Hrát se bude i o voliče nerozhodnuté. Na všechny prý bude chtít Andrej Babiš svá vyjádření cílit a ruku v ruce s tím půjde i nasazování rohů politické konkurenci.
Jelínek potvrdil, že za jeden z takových rohů lze považovat premiérovo vyjádření o migraci právě proti Pirátům: „Ano, to s tím samozřejmě souvisí. Během diskuse někteří opoziční poslanci celkem logicky Andreji Babišovi naopak předkládali jeho prouprchlická vystoupení z minulosti, kdy se domníval, že migrační vlna zajistí pracovní místa pro český průmysl. Názory politiků jsou holt proměnlivé, a to často i v relativně krátkém čase. Andrej Babiš si spočítal, že když se v současnosti bude prezentovat jako zastánce národnostně homogenního státu, který není multikulturní a který je před migrací uzavřený, získá mu to hlasy přinejmenším u části veřejnosti s obavami a přáním, abychom žili v co nejklidnějším a nejbezpečnějším prostoru. A proto se bude snažit líčit Piráty jako svůj protipól,“ sdělil Lukáš Jelínek s tím, že to není příliš obtížné při vědomí, že Piráti jsou strana poměrně liberální, progresivní a nevznášejí žádné zásadní výhrady k pluralismu. Je pravděpodobné, že půjde o jeden z nejčastějších argumentů proti Pirátům, které bude premiér voličům servírovat i v příštích měsících.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová