Kauza Dominika Feriho rozpoutala debatu, zda je současná legislativa ohledně ochrany obětí sexuálního zneužívání dostatečně tvrdá. Ministryně spravedlnosti Benešová ji za dostačující považuje. A s těmi, kdo by chtěli zvyšovat trestní sazby nebo i měnit postup při prošetřování obvinění ze znásilnění, polemizuje také ombudsman Stanislav Křeček.
Hned pro začátek říká, že tento zločin a debatu nezlehčuje ani nezpochybňuje. „Každé násilí je odsouzeníhodné bez jakýchkoliv pochybností,“ říká. Ale současná debata ho mírně řečeno nenaplňuje jistotou, že směřuje k něčemu pozitivnímu a že se nejedná o plané předvolební povídání.
Jednak je podle Křečka potřeba se zamyslet, o čem debata vlastně je. Zda o chování mužů obecně nebo o trestném činu znásilnění. „Slyším-li, že k odmítnutí sexuálních nabídek postačuje pouhé vyslovení slova ‚Ne‘, nebo dokonce jen zavrtění hlavou, pak s tím mohu plně souhlasit, pokud jde o dobré mravy, ale nikoliv pokud by šlo o snahu považovat nerespektování takového počínání za trestný čin,“ vysvětluje ombudsman a upozorňuje, že při trestném činu je zapotřebí ho prokázat. „Státnímu zástupci, který by měl prokázat, že došlo k zavrtění hlavou, bych opravdu nezáviděl...“ komentuje Křeček.
Kromě toho má Stanislav Křeček pochybnosti i o tom, že ženy jsou při setkání bojácné nebo dokonce zkoprnělé a nedokážou dostatečně vyjádřit svou vůli. Dle ombudsmana nelze takto generalizovat. „Jistě k takovým situacím, ať již si pod tímto termínem představujeme cokoliv, může docházet, ale neděláme z výjimek pravidlo, kterým deformujeme skutečný stav?“ ptá se a dodává, že i tuto míru zkoprnění by státní zástupce musel dokázat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas