„Přiznám se bez mučení, že na základě svých zkušeností mám k různým výročním zprávám už léta velkou nedůvěru,“ uvádí Bašta a vzpomíná, jak se mnohdy výroční zprávy, jež vídal na Ministerstvu zahraničních věcí, lišily jen letopočtem.
„Přibližně podobně ve své podstatě vypadaly výroční zprávy Bezpečnostní informační služby. Vždy jsme se z nich dozvěděli, že Česká republika je rejdištěm ruských a čínských špionů, nikdy nechyběla zmínka o tom, že velvyslanectví Ruské federace má čtyřikrát více personálu než by mělo mít, a že jsou to všechno agenti tajných služeb pod diplomatickým krytím,“ dodal Bašta a věnoval se i letošní zprávě ohledně výuky dějepisu na školách.
„Domníval jsem se, že toto tvrzení v poznámkách pod čarou tam propašoval nějaký recesista, obdivovatel Járy da Cimrmana, jen mě trochu mátl citát z G. Orwella,“ dodal, že jej však z omylu vyvedl ministr školství Plaga (ANO), který se sešel s ředitelem BIS Koudelkou, aby závažné zjištění kontrarozvědčíků probrali a neprodleně zjednali nápravu. „Dá se tedy předpokládat, že Bezpečnostní informační služba převezme do své kompetence i úkoly školní inspekce a možná bude prověřovat vyučující dějepisu a dějin literatury,“ podotkl.
„Sice to zní šíleně, ale v historii naší země by nešlo o nic nového. Tohle už tu totiž bylo před osmdesáti lety po německé okupaci za Protektorátu. Tehdy také začali tím, že nejprve z výuky odstranili některá nevhodná dějinná období, hlavně národní obrození, husitství, legionáře a První republiku. Nejen z historie, ale také z vyučování českého jazyka. Na konci roku 1941 pak ze školních osnov úplně zmizely jako ideologicky nevhodné nejen historie jako taková, ale kvůli národnímu obrození také výuka dějin literatury,“ uzavřel Bašta.
BIS prosovětskou interpretaci moderních dějin a pokračující vliv sovětské propagandy označila za součást ruské hybridní strategie. Dále k této strategii podle BIS patří informační boj pomocí dezinformací a propagandy, infiltrace do politiky či do hospodářství, špionáž nebo i vojenské akce.