Zodpovědnost, doporučuje expert. U firem, zaměstnanců i vlády. Zvlášť když jde o důchody

21.02.2023 14:40 | Ze sítí

Ekonom a bývalý poradce prezidentského kandidáta Petra Pavla David Marek v rozhovoru Prostor X uvedl, že česká ekonomika na tom není tak zle. Na nejčernější scénáře nedošlo, protože jsme měli štěstí.

Zodpovědnost, doporučuje expert. U firem, zaměstnanců i vlády. Zvlášť když jde o důchody
Foto: Reprofoto: Prostor X
Popisek: David Marek

Poměrně vyostřená ekonomická debata v Česku ukazuje, že se děje spousta věcí. „Je opravdu potřeba myslet komplexně a vnímat všechny ty vztahy. Na jedné straně tady máme problémy v dodavatelských řetězcích, máme tady energetickou krizi, máme tady problém s vysokou inflací, něco dělá vláda, něco dělá centrální banka a opravdu vidět ty věci komplexně, dohromady, je poměrně obtížné a možná pro laika často neuchopitelné, protože často se soustředí na jeden aspekt a mohou mu unikat ty ostatní. O to důležitější roli hraje buď zkušenost, nebo potom, když je to opravdu složité, tak se nebát vzít si na pomoc model a nechat si ty věci všechny propočítat dohromady,“ sdělil Marek, jehož překvapuje, že se centrální banka přestává řídit svými modely. 

Podle Marka se centrální banka často vymlouvá na to, že k inflaci přispívá vláda svými schodky státního rozpočtu. „A tím, že s nimi nic nedělá, ale to je takový alibismus. Ona má dělat svoji práci, ať se děje, co se děje, nemá se vymlouvat na prostředí kolem,“ sdělil Marek. Podle něj je to stejné, jako kdyby běžel maraton a vymlouval se na to, že nenatrénoval, protože chodil s kamarádem na pivo. 

„Ne, je to moje zodpovědnost natrénovat a být připravený, takže stejně tak zodpovědností centrální banky je nastavit úrokové sazby takové, aby za daných okolností, ať už je to vývoj ekonomiky v zahraničí, ať už je to chování vlády, inflace klesla co nejdříve na nízkou hodnotu,“ uvedl Marek. 

Hovořil také o tom, že jednociferné inflace začínající dvojkou lze dosáhnout nejen díky ČNB, ale také navzdory jejímu chování. „Zodpovědnost na úrovni firem, na úrovni zaměstnanců možná pomůže tomu, že i přes zhoršení reálné životní úrovně, protože mzdy rostou pomaleji než inflace, inflace klesne, protože budeme natolik zodpovědní, že neroztočíme mzdově-inflační spirálu,“ uvedl a dodal, že uvědoměle by měla jednat i vláda. Měla by například zkrotit tempo růstu penzí. V případě, že se tak nestane, dojde ke zrychlení nabalování sněhové koule deficitu v důchodovém systému. 

„A my potřebujeme, aby se valila co nejpomaleji, protože tu největší závěj vymeteme až za 20 let a bylo by zbytečné ten problém teď na začátku ještě prohlubovat,“ dodal Marek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…