Angela Merkelová podle agentury Reuters v rozhovoru pro deník Die Zeit řekla, že tzv. Minské dohody byly jen pokusem „poskytnout Ukrajině čas“ na vybudování obrany. Stojí si tak za svými diplomatickými kroky a nehodlá se za ně omlouvat, jak ji k tomu někteří v současnosti vyzývají s tím, že její postoj k Rusku a Putinovi byl vždy víc než vstřícný.
To potvrzuje i ukrajinský server Pravda.com.ua, podle kterého dokonce bývalá kancléřka prohlásila, že Minské dohody, podepsané v roce 2014, poskytly Ukrajině „drahocenný čas“, aby se stala silnější, a výsledky toho lze nyní vidět. Zdůraznila, že Ukrajina v letech 2014-2015 byla velmi odlišná od dnešní Ukrajiny.
Vladimír Putin na její slova reagoval v pátek na tiskové konferenci v Kyrgyzstánu s tím, že je výroky Merkelové „zklamán“.
Ruský prezident podle Reuters.com dodal, že Rusko bude pravděpodobně muset v budoucnu s Ukrajinou jednat o míru, ale že se cítí zrazen porušením Minských dohod a jejich pravým účelem.
Dále uvedl, že Německo a Francie – které v letech 2014 a 2015 zprostředkovaly dohody o příměří v běloruském hlavním městě Minsku mezi Ukrajinou a Ruskem – zradily Rusko a nyní zásobují Ukrajinu zbraněmi.
Zmíněné informace potvrzuje i server Pravda.com.ua. Ten píše, že Putin reagoval na otázku novináře ohledně vyjádření Merkelové těmito slovy:
„Pro mě to bylo naprosto nečekané. Je to zklamání. Nečekal jsem, že něco takového od exkancléřky uslyším. Vždy jsem doufal, že německé vedení je férové,“ řekl Putin s tím, že Merkelová byla vždy na straně Ukrajiny a podporovala ji.
„Ale přesto jsem upřímně doufal, že německé vedení očekává urovnání na základě dohod dosažených mimo jiné během jednání v Minsku.“
Dodal ještě, že Merkelové slova znamenají, že udělal „všechno správně“, když rozpoutal válku na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: MaA
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.