Polští žáci mají v posledních letech v mezinárodních srovnáních nejlepší výsledky z nových členských států EU. Nová ministryně školství v Tuskově vládě Barbara Nowacká se ale rozhodla výuku zásadně zreformovat.
V polských základních školách budou od dubna zrušeny povinné domácí úkoly. Podle Nowacké jde o slněný předvolební slib její strany. Doufá, že v budoucnu přestanou domácí úkoly dostávat i žáci středních škol.
„Je třeba odejít od povinných a známkovaných domácích úkolů a od začátku dubna bude takové nařízení platit," řekla s odkazem na základní školy, které v Polsku obvykle navštěvují děti ve věku od 7 do 15 let.
Ministryně Nowacká, která se minulý měsíc ujala úřadu v rámci nové vlády Donalda Tuska, rovněž zopakovala své dřívější sliby, že od příštího roku zeštíhlí učební osnovy. Již před Vánoci avizovala, že bude seškrtáno asi dvacet procent látky, které je v dnešní době nadbytečné a nepotřebné. Dotknout se to má výuky polštiny, dějepisu, ale i přírodních věd.
Podle ministryně dnes mají děti „nadbytek věcí, které se musí naučit, zapamatovat, a to i doma, na úkor volného času, na úkor mimoškolních aktivit, na úkor setkávání s kamarády".
Ujišťuje ale, že počet hodin seškrtán nebude. Jen se více zaměří na „kritické myšlení, nikoliv na učení všeho nazpaměť".
Její slib později zopakoval i premiér Donald Tusk, který sdílel video, v němž upřesnil, že v 1. až 3. třídě základní školy již nebudou žádné domácí úkoly a ve vyšších věkových skupinách je budou dostávat pouze ti, kteří budou chtít pracovat doma navíc a nebudou se jim započítávat do známek.
Tego problemu więcej nie będzie. pic.twitter.com/6Dw3S16s5x
— Donald Tusk (@donaldtusk) January 19, 2024
Kritizovala školy také za to, že často očekávají, že rodiče budou dětem se školními projekty pomáhat, napsal portál Notes from Poland.
V případě středních škol, které navštěvují žáci od 15 do 19 let, budou podle Nowacké domácí úkoly prozatím zachovány. Dodala však, že věří, „že po několika letech bez domácích úkolů na základních školách budou i na středních školách zrušeny".
Ze školních osnov má také zmizet předmět „historie a současnost“, podle ministryně příliš ideologický. Nahradit jej má výuka občanské výchovy která se zaměří na demokracii, ústavu a participaci.
Ministryně Nowacká je odhodlána změny skutečně prosadit. Už před vánočními prázdninami vyzývala učitele, aby žákům nedávali na prázdniny úkoly.
Barbara Nowacká je výraznou tváří polské levice, varšavská rodačka se představuje jako „feministka a lidskoprávní aktivistka“.
Už její maminka Isabela Jaruga-Nowacká byla výraznou tváří varšavského aktivismu. Výzkumná pracovnice byla výraznou tváří Polské ligy žen, poslankyní a jako vrchol kariéry rok ministryní sociálních věcí a vicepremiérkou. V roce 2010 byla jednou z obětí letecké nehody u Smolenska.
I dcera byla od mládí výrazná v aktivismu i politice. Za minulých dvou vlád Práva a spravedlnosti byla jednou z nejvýraznějších kritiček vlády, zejména v potratové politice, za což sbírala i mezinárodní ceny.
Dlouhodobě bojovala proti vlivu katolické církve na polskou politiku, opakovaně jako poslankyně předkládala zákony o odluce církve od státu. Vede progresivní stranu Polská iniciativa, která je součástí Občanské koalice premiéra Tuska.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská