Některé členské státy EU volají po většinovém rozhodování v otázkách zahraniční politiky. To by v praxi znamenalo, že Česko jako země, která má dlouhodobě velmi dobré vztahy s Izraelem, může být přehlasována a v EU může být prosazeno kupříkladu stanovisko Francie, která se k Izraeli staví dlouhodobě velice kriticky. Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek na něco takového odmítá přistoupit.
„Návrhy, aby EU rozhodovala v zahraniční politice kvalifikovanou většinou, zní na papíře možná hezky, ale je nutné si uvědomovat dopady. Většinové rozhodování by bylo asi rychlejší, ale znamenalo by ztrátu suverenity v naší zahraniční politice třeba vůči Izraeli, Rusku nebo USA,“ poznamenal český šéf diplomacie.
Na Kulhánkova slova zareagoval německý velvyslanec v Praze Christoph Israng a připomněl požadavek šéfa hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše, aby byla politika v oblasti zahraniční politiky akceschopnější.
„Je však otázkou, jak větší akceschopnosti EU na poli zahraniční politiky, kterou požaduje i premiér Babiš, dosáhnout bez rozhodování kvalifikovanou většinou,“ zaznělo od německého velvyslance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp