Ministryně se návrhu prezidenta nebrání a chce hledat shodu napříč politickým spektrem. Dále řekla, že prezident vyžaduje také snižování počtu daňových výjimek. „Členové expertního týmu doporučili, aby snížení daně z příjmu z 19 na 15 procent bylo časově limitováno dvěma roky a aby bylo kompenzováno výrazným snížením objemu daňových výjimek,“ napsal na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Expertní tým prezidenta projednával se Schillerovou také návrh státního rozpočtu na rok 2021. Ovčáček k tomu sdělil že: „Byla oceněna výše schodku a naopak kritizováno snížení investic,“ České televizi v sobotu řekla, že počítá se schodkem 116 miliard korun. Nezapočítala při tom ale další možná opatření proti koronaviru, ani potenciální výpadek způsobený právě zrušením superhrubé mzdy.
Zeman před jednáním zrušení superhrubé mzdy kritizoval, uvedl, že odhadovaný výpadek příjmů ve výši 70 až 90 miliard korun považuje za pokus o nabourání státního rozpočtu.
Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se vládní ANO a ČSSD domluvily v srpnu. Podle dohody by měla zároveň zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 000 Kč měsíčně.
Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které vláda udělala, a určitě se o tom ještě povede debata.
Ekonom Lukáš Kovanda zase míní, že schodek ve výši 116 miliard korun je až třikrát nižší údaj, než jaký by odpovídal realistickému vidění situace. „Realističtější je počítat s deficitem veřejných financí v příštím roce kolem 330 miliard korun,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy