Zrušit superhrubou mzdu? Zeman není proti. Ale co ten Rozpočet?

20.09.2020 17:00 | Zprávy

Prezident Zeman je podle ministryně financí Schillerové pro zrušení superhrubé mzdy, s nímž souvisí zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu. Pouze ale na dva nejbližší roky. Další vláda by se měla touto změnou zabývat znovu, řekla ministryně novinářům po debatě prezidentova expertního týmu s představiteli vlády.

Zrušit superhrubou mzdu? Zeman není proti. Ale co ten Rozpočet?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně financí Alena Schillerová

Ministryně se návrhu prezidenta nebrání a chce hledat shodu napříč politickým spektrem. Dále řekla, že prezident vyžaduje také snižování počtu daňových výjimek. „Členové expertního týmu doporučili, aby snížení daně z příjmu z 19 na 15 procent bylo časově limitováno dvěma roky a aby bylo kompenzováno výrazným snížením objemu daňových výjimek,“ napsal na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

Expertní tým prezidenta projednával se Schillerovou také návrh státního rozpočtu na rok 2021. Ovčáček k tomu sdělil že: „Byla oceněna výše schodku a naopak kritizováno snížení investic,“ České televizi v sobotu řekla, že počítá se schodkem 116 miliard korun. Nezapočítala  při tom ale další možná opatření proti koronaviru, ani potenciální výpadek způsobený právě zrušením superhrubé mzdy. 

Zeman před jednáním zrušení superhrubé mzdy kritizoval, uvedl, že odhadovaný výpadek příjmů ve výši 70 až 90 miliard korun považuje za pokus o nabourání státního rozpočtu.

Na zrušení superhrubé mzdy a zavedení patnáctiprocentní daně z příjmu se vládní ANO a ČSSD domluvily v srpnu. Podle dohody by měla zároveň zůstat sazba 23 procent pro lidi s příjmem nad zhruba 139 000 Kč měsíčně. 

Podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka je státní rozpočet na rok 2021 se schodkem 116 miliard korun velmi optimistický návrh, nereflektuje závazky, které vláda udělala, a určitě se o tom ještě povede debata.

Ekonom Lukáš Kovanda zase míní, že schodek ve výši 116 miliard korun je až třikrát nižší údaj, než jaký by odpovídal realistickému vidění situace. „Realističtější je počítat s deficitem veřejných financí v příštím roce kolem 330 miliard korun,“ řekl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…