Nejprve musejí být trestní spisy týkající se českých občanů zaregistrovány u zambijského vrchního soudu pro věci trestní. Převzetí a zaregistrování spisů provádí na počátku každého měsíce kolegium soudců. Až poté, kdy budou spisy zaregistrovány, lze očekávat formální kroky zambijské strany.
Galuška podotkl, že případ považuje za epizodu, která je nedorozuměním, které by podle něj nemělo nijak ovlivnit česko-zambijské vztahy. "Děláme všechno pro to, aby se případ vyřešil," zmínil k případu obvinění Jiřího Cetla, Jana Coufala a Michala Vebera, jimž při osobním setkání předal preventivní léky a zjistil, že jsou v dobrém fyzickém i psychickém stavu.
Zadržených se zastal i prezident
"Nabyl jsem dojmu, že se to vyjasní a že budou moci odjet domů," uvedl Galuška. Již dříve se objevily informace, že by obvinění mohlo být staženo. Prezident Václav Klaus navíc zaslal svému zambijskému protějšku dopis, v němž zadržené Čechy obhajuje. "Na základě podrobných informací, které jsou mi od počátku této nemilé události předkládány, si dovolím vyjádřit přesvědčení, že účelem jejich jednání nebyl úmysl spáchat trestný čin," napsal prezident konkrétně.
Tři Češi přijeli v říjnu do Zambie jako turisté, ale byli obviněni ze špionáže, protože údajně fotografovali vjezdy do kasáren a základnu zambijského letectva. Prezident míní, že si jen chtěli na památku vyfotografovat cvičné letadlo vystavené na veřejném prostranství. Česká diplomacie již dříve uvedla, že všechny zajištěné fotografie byly pořízeny z veřejně přístupných míst, doslova prý na ulici.
Čtěte:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk