Podle sněmovní vyšetřovací komise není jejím úkolem zjistit viníka katastrofy. „Nemáme nahradit orgány činné v trestním řízení. Máme zjistit, proč fatálním způsobem selhaly orgány státní správy, a to Česká inspekce životního prostředí ČR, vodoprávní úřad, Policie ČR, případně státní zastupitelství,“ sdělil poslanec Petr Gazdík (STAN).
Zároveň sdělil, že část pozvaných svědku mluvila o tom, že není vůbec jisté, že řeku otrávily právě kyanidy: „Zaznělo zcela jasně, že vůbec není jisté, a ani mrtvé ryby nejevily známky toho, že to musel být kyanid. Někteří mluví o tom, že cítili pach chlornanu sodného. Že se mohl někdo snažit zneutralizovat ty kyanidy právě chlornanem.“
Původní zdroj ZDE
Ve svých výpovědích totiž teorii s kyanidem zpochybnili. „U některých (rybářů vytahujících mrtvé ryby z řeky v den havárie) došlo k poleptání. Což kyanidy nedělají,“ poznamenal poslanec Jaroslav Holík (SPD).
Podle České inspekce životního prostředí ekologickou katastrofu na Bečvě v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov způsobily kyanidy. Jedovaté látky, které do vody unikly loni 20. září podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.